Beteja për rrugën kryesore ndërsa luftimet arrijnë në qytetin e Ukrainës

Një figurë e lartë në Ukrainën lindore ka mohuar raportet se një rrugë jetike që lidh zonat e kontrolluara nga ukrainas në lindje është bllokuar nga pjesa tjetër e vendit nga forcat ruse, raporton BBC, përcjell Bota sot.

“Luhansk nuk është prerë,” tha kreu i administratës ushtarake të rajonit, Serhiy Haidai.

Luftimet kanë arritur në periferi të qytetit të madh të Severodonetsk, një objektiv kryesor rus.

Nëse kapin rrugën për në Bakhmut, atëherë qyteti mund të rrethohet.

Haidai tha se ndërsa rruga për në jug-perëndim të Severodonetsk ishte vënë nën zjarr, ndihma humanitare ende po kalonte.

Gjërat ishin shumë më të zymta në vetë Severodonetsk, i cili bombardohej 24 orë në ditë dhe forcat ruse ishin mjaft afër për të përdorur raketa mortajash, si dhe artileri dhe bombardime ajrore, tha ai për BBC.

Gjashtë persona u vranë në bombardimet ruse të martën, tha ai në burimin e tij në Telegram.

Nëse Rusia kap qytetin fqinj Lysychansk, atëherë i gjithë rajoni i Luhansk do të jetë në duart e saj.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Besa Kabashi-Ramaj – koordinatore e Departamentit për Mbrojtje dhe Siguri Kombëtare në KQM

Story i radhës

Stablecoin Terra do të rikthehet për të rikuperuar humbjet e investitorëve

Të fundit nga