Belgët inkurajohen të reduktojnë konsumin e energjisë për të mbështetur Ukrainën

Një fushatë e re qeveritare e nisur në Belgjikë po inkurajon qytetarët dhe familjet që të reduktojnë konsumin e tyre të energjisë për të “qënë të zgjuar me energjinë dhe për të ndihmuar Ukrainën”.

“Përdorimi inteligjent i energjisë është i mirë për portofolin tuaj, na ndihmon të bëhemi më pak të varur nga Rusia dhe është i mirë për klimën,” tha ministrja belge e Energjisë, Tinne Van der Straeten në një deklaratë duke njoftuar nismën, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Nisma do të zgjasë për pesë javë në internet dhe në të gjitha radiostacionet belge.

Materialet e fushatës të publikuara në një faqe interneti të dedikuar ofrojnë “pesë këshilla të thjeshta do t’ju ndihmojnë të kurseni energji në një afat të shkurtër, pa humbur rehatinë”.

Këshillat përfshijnë uljen e termostatit me një shkallë, kontrolloni vlerësimin e energjisë në pajisjet shtëpiake si frigoriferët dhe ngrirësit, lini makinën në shtëpi më shpesh dhe konsideroni përdorimin e një mikrovalë për të ringrohur ushqimin siç – sipas fushatës – përdor. 4 herë më pak energji se një sobë ose furrë.

Van der Straeten u kërkoi gjithashtu belgëve që të përgatiteshin për dimrin: “Shtëpitë belge konsumojnë pothuajse më shumë energji në të gjithë Evropën”, tha ajo duke u kërkuar qytetarëve të investojnë në izolim më të mirë, panele diellore, pompa nxehtësie dhe ngrohje diellore të ujit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ruben Dias mungesë e madhe ndaj Liverpoolit

Story i radhës

Kovaçevski-Cipras: Vetëm me dialog dhe zgjidhje ndërtojmë prosperitet

Të fundit nga