‘Bëhet i gjallë’ Lulzim Basha, ja çfarë njofton

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka uruar 8 dhjetorin, ‘Ditën e Rinisë’. Basha shkruan se ëndrra europiane që ngriti në 1990 studentët në këmbë është ende frymëzim për të rinjtë e sotëm.

“8 dhjetori 1990, dita që ndau të shkuarën nga e ardhmja, është vepra më e bukur e rinisë shqiptare, frymëzimi më i madh për çdo të ri dhe pikënisja e rrugëtimit të Shqipërisë europiane.

Ëndrra e Shqipërisë europiane që ngriti në këmbë studentët 32 vjet më parë, mbetet jo vetëm ëndrra më e bukur dhe më përbashkuese e brezave, por edhe më frymëzuesja e rinisë së sotme!

Prandaj dita e rinisë nuk është vetëm një datë historike. Është inkurajim për çdo brez për të mos u ndalur, as dorëzuar para vështirësive, por për të luftuar ashtu si 32 vite më parë, për një Shqipëri demokratike, një Shqipëri si gjithë Europa”, shkruan Basha.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tifozët argjentinas organizojnë festë të madhe në Katar

Story i radhës

Gjenden dy dokumente të tjera të klasifikuara të Shtëpisë së Bardhë në pronën e Donald Trump

Të fundit nga