Balla: Mosliberalizimi i vizave për shqiptarët e Kosovës një turp tjetër për kredibilitetin e BE-së

Kreu i grupit parlamentar socialist në Shqipëri, Taulant Balla, ka thënë se duhet të liberalizohen vizat për kosovarët.

“Nuk e kuptoj pse edhe Kosova dhe Bosnja-Hercegovina nuk u jepet statusi i vendit kandidat për anëtarësim në BE. Mos-liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës nga BE është një turp tjetër për kredibilitetin e BE-së”.

“Ndërsa Procesi i Berlinit, prej tetë vitesh është instrumenti i duhur për normalizimin e marrëdhënieve dhe bashkëpunimin mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, Ballkani i Hapur është instrumenti i domosdoshëm për implementimin në terren të katër lirive themelore të BE-së, duke garantuar lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave, kapitaleve dhe shërbimeve.

Të mos harrojmë se jemi një rajon që rrethohet prej kufijve të BE-së dhe është i ekspozuar ndaj aktorëve jomiqësorë”,ka thënë Balla në në Simpoziumin Ndërkombëtar Symi, në Athinë. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

E rëndë në Prishtinë, një person tenton të vrasë veten para Qeverisë dhe Kuvendit

Story i radhës

Një valë e të nxehtit do ta godas Europën, OBM del me paralajmërim

Të fundit nga