“Askush nuk më beson”- Brad Pitt zbulon problemin e rrallë shëndetësor që e shoqëron prej vitesh

Brad Pitt ka shprehur se shumë njerëz janë zemëruar me të pasi ai nuk arrin t’i njohë. Aktori shtoi se ai beson se vuan nga një gjendje mjekësore e quajtur ‘verbëri e fytyrës’, që nuk e lejon të kujtojë fytyrat e njerëzve. 

Brad ka folur për këtë luftë edhe në të kaluarën duke theksuar se thjesht nuk mund t’i njohë njerëzit duke parë fytyrat e tyre – madje edhe anëtarët e familjes. Gjendja quhet prosopagnosti në terma të tjerë, verbëri e fytyrës. Rreth 2 për qind e gjysmë e popullsisë vuan nga kjo gjendje në shkallë të ndryshme. Disa studiues kanë teorizuar se kjo shkaktohet nga moszhvillimi që në mitër.

Brad ka thënë me kalimin e viteve se njerëzit kanë menduar se ai ishte një njeri i përmbajtur dhe i mbyllur në vetvete, pasi ai nuk i kujtonte fytyrat e tyre. Duke folur për “GQ” aktori tha , “Askush nuk më beson!”

58-vjeçari shprehu se nuk ka shkuar kurrë për një diagnozë zyrtare, por ka besim se e ka këtë gjendje. Sa i përket mënyrës sesi njerëzit me këtë gjendje përmirësohen, ata përdorin shënues të tjerë për të identifikuar miqtë, familjen dhe bashkëpunëtorët mund, të tilla si mënyra se si ecin, zëri i tyre, etj.

Brad i tha Esquire në vitin 2013, “Shumë njerëz më urrejnë sepse mendojnë se nuk i respektoj”.

Pitt foli gjatë intervistës edhe për dhimbjen që ndjeu pas rënies së martesës me Angelina Jolie dhe divorcin e hidhur që pasoi. Ai tha, “Unë mendoj se të gjitha zemrat tona janë të thyera … Unë gjithmonë jam ndjerë shumë i vetëm në jetën time, i vetëm duke u rritur si fëmijë, i vetëm edhe këtu, dhe në të vërtetë deri vonë nuk kam pasur një përqafim më të madh shoket dhe familja.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Armando Broja do të fillojë bisedimet për të ardhmen e tij këtë javë

Story i radhës

“Vrasja e Nako Spiros është prapaskenë, pasi pak ditë para saj, Nesti Kerenxhi, më dërgoi në…”/ Zbulohet ‘dosja e zezë’ e Sigurimit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish