Arsenali përgatit kontratën e re për Mikel Artetan

Arsenali është i vendosur t’i ofrojë Mikel Artetës një kontratë të re përpara fundit të sezonit për të parandaluar që menaxheri i tyre të hyjë në 12 muajt e fundit të marrëveshjes së tij.

Drejtuesit e klubit kanë qenë të kënaqur me Artetën që kur ai zëvendësoi Unai Emery dy vjet më parë dhe janë të etur për ta mbajtur atë pavarësisht se Arsenali përfundoi i teti në Premier League në të dy sezonet e tij në krye.

Arsenali është i bindur se po bën hapa të mëdhenj përpara nën drejtimin e Artetës, ndërsa ai ndërton ekipin e tij rreth Bukayo Saka dhe Emile Smith Rowe, dhe mënjanon yjet më të vjetër me fitime të larta si Pierre-Emerick Aubameyang.

Udhëheqja e Artetës jashtë fushës ka impresionuar drejtuesit në Emirates, me Arteta që luan një rol kyç në bindjen e lojtarëve për të marrë reduktime të përkohshme pagash në fillim të pandemisë.

Arsenali është gjithashtu i vetëdijshëm se data e skadimit të kontratës së Artetës në verën e vitit 2023 përkon me datën e planifikuar të largimit të Pep Guardiolës në Manchester City, dhe përmirësimi i vazhdueshëm për Arsenalin mund ta shohë atë të dalë si pasardhës.

39-vjeçari është i lumtur në Arsenal dhe do të mirëpresë bisedimet. Çdo zgjatje do të çonte në një rritje të pagës së tij prej 5 milionë funtesh, me Arsenalin që kërkon të angazhojë Artetën në klub për dy vite të tjera. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Пецаков: Се тестирав заради патување во Банско, сега имам негативен тест и немам никакви симптоми

Story i radhës

Big Brother VIP/ Këta banorë shkojnë në nominim

Të fundit nga