Arrestohet bosi meksikan i drogës, Rafael Caro Quintero

Bosi meksikan i drogës Rafael Caro Quintero, i cili është në listën e më të kërkuarve të SHBA-së, është arrestuar në shtetin perëndimor të Sinaloa, thotë marina meksikane.

Quintero, i cili akuzohet për rrëmbimin, torturimin dhe vrasjen e një agjenti të zbatimit të drogës në SHBA në vitin 1985, u mbajt në qytetin Choix.

Marina tha se Quintero, që besohet të jetë 69 vjeç, u gjet në shkurre nga një qen i stërvitur posaçërisht i quajtur Max.

SHBA tha se do të kërkonte ekstradimin e menjëhershëm të zotit Quintero.

Ndërkohë, këshilltari i lartë i Shtëpisë së Bardhë për Amerikën Latine, Juan Gonzalez, shkroi në një postim në Twitter: “Kjo është e madhe”.

Quintero ishte një nga tre anëtarët themelues të Kartelit të fuqishëm të Guadalajara.

Ai kaloi 28 vjet në burg për vrasjen e ish-agjentit të Administratës Amerikane të Zbatimit të Drogës (DEA), Enrique Camarena.

Vrasja tensionoi lidhjet SHBA-Meksikë në atë kohë dhe më vonë u dramatizua në serialin Netflix Narcos: Mexico.

Në vitin 2013, një gjykatë në Meksikë shkurtoi dënimin 40-vjeçar të zotit Quintero dhe e liroi atë, duke vendosur se ai duhej të ishte gjykuar në një gjykatë dhe jo në një gjykatë federale.

Vendimi u rrëzua më vonë nga gjykata supreme e vendit – por Quintero tashmë ishte fshehur.

Zyrtarët amerikanë thanë se ai u kthye shpejt në trafikun e drogës dhe Uashingtoni më pas ofroi 20 milion dollarë (17 milion £) për çdo informacion që çonte në kapjen e tij.

Arrestimi i Quintero është simbolikisht i rëndësishëm edhe pse ai nuk konsiderohet më një figurë kryesore në trafikun ndërkombëtar të drogës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Shumë katil jam kallxu”, Don Xhoni ‘thumbon’ kolegët

Story i radhës

Opsioni i “paqes” apo “guri i varrit” në Ballkanin Perëndimor

Të fundit nga