Arabia Saudite regjistron rekord – ekzekuton 81 persona, detaje tronditëse për kriminelët e dyshuar

Arabia Saudite ka vrarë 81 kriminelë të dyshuar të shtunën. Ky është ekzekutimi më i madh masiv i regjistruar në historinë moderne të mbretërisë, raporton The Sun, përcjell Bota sot.

Ata që u vranë ishin dënuar për një sërë krimesh, duke përfshirë vrasjen, që i përkisnin grupeve militante si Al-Kaeda dhe mbështetjen e rebelëve Houthi të Jemenit.

Ekzekutimet u njoftuan nga agjencia shtetërore e shtypit saudit, e cila nuk specifikoi se ku ndodhën, rëndësinë e kohës ose metodën e vrasjes – megjithëse mbretëria zakonisht u pret kokat të dënuarve.

Image

Arabia Saudite vrau 81 kriminelë të dyshuar të shtunën, ekzekutimi më i madh masiv i saj ndonjëherë. Fotografia: Mohammed Benmansour/Reuters

Shumica e të burgosurve të vrarë ishin sauditë, njoftoi agjencia. Shtatë jemenas dhe një sirian u vranë gjithashtu.

“Të akuzuarve iu është dhënë e drejta për një avokat dhe u janë garantuar të drejtat e tyre të plota sipas ligjit saudit gjatë procesit gjyqësor, i cili i shpalli ata fajtorë për kryerjen e krimeve të shumta të tmerrshme, që lanë të vdekur një numër të madh civilësh dhe oficerësh të zbatimit të ligjit”, tha Agjencia Saudite e Shtypit.

Image

Princi i kurorës Mohammed bin Salman ka lehtësuar disa nga politikat strikte të Arabisë Saudite. Fotografia: Agjencia e Shtypit e Arabisë Saudite/Bandari përmes Reuters

“Mbretëria do të vazhdojë të mbajë një qëndrim të rreptë dhe të palëkundur kundër terrorizmit dhe ideologjive ekstremiste që kërcënojnë stabilitetin e të gjithë botës”, shtohet në raport.

Kritikët e mbretit Salman dhe djalit të tij, princit të kurorës, Mohammed bin Salman, kanë thënë se dënimi me vdekje ishte i padrejtë dhe i fshehtë.

“Bota duhet ta dijë deri më tani se kur Mohammed bin Salman premton reforma, do të pasojë gjakderdhja”, tha Soraya Bauwens, zëvendësdrejtoresha e Reprieve, një grup avokues me qendër në Londër, përcjell Bota sot.

Princi i kurorës Mohammed, ka lehtësuar disa nga politikat strikte të Arabisë Saudite. Ai ka lejuar gratë të drejtojnë makinën dhe ia ka hequr pushtetin zëvendëspolicit të frikshëm të vendit. Megjithatë, ai urdhëroi gjithashtu copëtimin e gazetarit të Washington Post, Jamal Khashoggi dhe vrau qindra civilë të Jemenit në sulmet ajrore, sipas Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Image

Princi i kurorës Mohammed bin Salman urdhëroi copëtimin e gazetarit të Washington Post, Jamal Khashoggi. Fotografia: Mohammed Al-Shaikh/AFP nëpërmjet Getty Images

Disa aktivistë thanë se besonin se më shumë se tre duzina nga të burgosurit e ekzekutuar ishin shiitë, të cilët jetojnë në lindje të mbretërisë dhe janë ankuar prej kohësh për persekutim. Ndërsa, besimet e të burgosurve nuk u zbuluan.

Protestuesit dolën në rrugë në mbretërinë me shumicë shiite të Bahreinit të shtunën mbrëma, për të demonstruar kundër ekzekutimit masiv./Botasot

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kejvina Kthella sjell fotosesion të ri, duker mahnitëse dhe plot shkëlqim

Story i radhës

Agresioni i Rusisë ndaj Ukrainës dhe kriza e shpirtit

Të fundit nga