Anulohen turnetë Masters në Pekin e Shanghai

Për të tretin vit me radhë, në Kinë nuk do të zhvillohet asnjë turne në sportin e tenisit. Lajmi është konfirmuar sot nga Federata Ndërkombëtare e Tenisit, duke e lënë periudhën shtator-tetor pa turne Masters.

Masat e rrepta anti-Covid që ekzistojnë në Kinë e bëjnë të pamundur zhvillimin normal të turneve.

Kështu, dy turnetë Masters të planifikuar në Shanghai dhe Pekin janë anulluar ashtu sikurse edhe një turne në Zhuhai.

Edhe vjet u anulluan turnetë, por vendimi u mor pas skandalit që plasi në Kinë me ish-tenisten Shuai Peng. Ndërsa dy vite më parë ishte sërish pandemia ajo që pezulloi turnetë në shtetin aziatik.

Shumica e turneve të mbetura do të zhvillohen në atë periudhë në Europë, ndërkohë që në Paris do të zhvillohet turneu i fundit Masters. Ndërsa në Torino do të zhvillohen finalet e turneut ATP, ndrsa ato për femra ende nuk është vendosur vendi.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Toka e vogël dhe qielli i madh….

Story i radhës

Vodhën rreth 60 milionë lekë pensione dhe ndihma ekoniomike, arrestohet drejtori i Postës në Dibër dhe një tjetër punonjës

Të fundit nga