Ambasadorja e Britanisë së Madhe mbështet udhëtimin e mundshëm të kryeministrit Johnson në Kiev

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Ukrainë ka mbështetur një vizitë të mundshme në kryeqytetin Kiev nga kryeministri Boris Johnson, nëse mund të menaxhohen çështjet e sigurisë. Melinda Simmons i tha Radio 4’s Woman’s Hour, kryeministri kishte bërë një “punë të shkëlqyer” në shfaqjen e solidaritetit me Ukrainën, veçanërisht në bisedat e tij me Presidentin Zelensky.

Çdo angazhim është i rëndësishëm për të ndihmuar në forcimin e atij morali të jashtëzakonshëm që presidenti ka treguar duke mbledhur vendin dhe duke qëndruar, vetë, në kryeqytet,” tha Simmons. Ajo refuzoi të komentojë mbi kryeministrin duke krahasuar luftën e ukrainasve që luftojnë pushtimin rus me njerëzit në Britani që votojnë për Brexit, i cili mori kritika të gjera gjatë fundjavës.

Ajo vlerësoi rolin e Mbretërisë së Bashkuar në mbështetjen e Ukrainës “në çdo nivel”, duke përmendur mbështetjen ushtarake dhe humanitare të Mbretërisë së Bashkuar, angazhimin diplomatik dhe skemën Homes for Ukraine. Por ajo tha se sfida ishte e vazhdueshme dhe aleatët duhet “të ishin gati në çdo fazë” nëse pushtimi shkon drejt perëndimit, ose Rusia përdor armë “më të mëdha dhe më të guximshme”, në atë që është një “krizë eksponenciale”.

Simmons, e cila aktualisht ndodhet në Poloni – pasi u zhvendos nga një bazë e përkohshme në Lviv në fillim të këtij muaji, tha se nuk kishte plane të kthehej në Londër: “Ne duhet të jemi sa më afër Ukrainës.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Konflikti Rusi-Ukrainë, shkaktar i krizës energjetike në sferën e ekonimisë globale!

Story i radhës

7 shenja që tregojnë se fëmija juaj ka një Inteligjencë të lartë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish