Ambasada amerikane: Forcat ruse ‘rrëmbyen’ 2389 fëmijë nga Donetsk dhe Luhansk

Ambasada e SHBA-së në Kiev citoi ministrinë e jashtme të Ukrainës të thoshte se 2,389 fëmijë ukrainas janë larguar ilegalisht nga territoret e kontrolluara nga Rusia në rajonet e Luhanskut dhe Donetsk dhe janë dërguar në Rusi.

“Kjo nuk është ndihmë. Është rrëmbim”, tha ambasada.

Kievi ka akuzuar Moskën për dëbimin e paligjshëm të fëmijëve nga Mariupol, mes raporteve se trupat ruse po drejtonin civilët drejt rajoneve separatiste lindore të Donbasit të kontrolluara nga Rusia.

Në një deklaratë të hënën, Ministria e Jashtme e Ukrainës tha se forcat ruse kishin dëbuar me forcë 2,389 fëmijë nga Donetsk dhe Luhansk, dhe e quajti masën “një shkelje të rëndë të ligjit ndërkombëtar”./Bota sot

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ish-kolegu i Meghan Markle rrëfen se i ofruan 70,000 $ për të thënë këtë gënjeshtër për dukeshën

Story i radhës

Tesla hap fabrikën e parë Evropiane në Gjermani

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish