“Akt i papranueshëm”, Suedia thotë se aeroplani luftarak rus ka shkelur hapësirën e saj ajrore

Suedia thotë se aeroplani luftarak rus ka shkelur hapësirën e saj ajrore

Sipas Forcave të Armatosura të Suedisë, Forcat Ajrore Suedeze përgjuan avionin ushtarak rus të shtunën, shkruan Euronews.

Komandanti i forcave ajrore suedeze, Jonas Wikman shkroi se një avion ushtarak rus shkeli hapësirën ajrore suedeze të premten në lindje të Gotland.

Akti rus është i papranueshëm dhe tregon mungesë respekti për integritetin tonë territorial”, shkroi Wikman në X.

Suedia u bashkua zyrtarisht në NATO si anëtari i 32-të i aleancës ushtarake transatlantike në mars.

Burimi: botasot.info

Story i mëparshëm

Punë Pa Teka/ 14 vjeçe nënë për herë të parë, e mitura sjell në jetë fëmijën! Kristi habitet: Kush do kujdeset?!

Story i radhës

Inteligjenca Artificiale po vjen në pajisjet tuaja Apple – a do të jetë kjo (jo) e sigurt?

Të fundit nga