​9 vjet nga vizita e Papa Françeskut në Shqipëri

Sot bëhen 9 vjet nga vizita historike e Papa Françeskut në kryeqytetin shqiptar, Tiranë.

Papa qëndroi për rreth 12 orë në Tiranë, duke i bërë Shqipërisë një jehonë të madhe për bashkëjetesën paqësore dhe bashkëpunimin ndërmjet anëtarëve të feve të ndryshme.

Papa Francesku kishte zgjedhur Shqipërinë, si vizitën e parë të tij në Evropë. Fjalimin e parë, e mbajti në presidencë, për të vazhduar pastaj fjalimin në meshën e shenjtë në sheshin “Nënë Tereza”.

Papa u prit nga dhjetëra-mijëra shqiptarë të të gjitha besimeve fetare.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Sot moti me diell dhe vranësira të shpërndara

Story i radhës

8 shenjat që tregojnë se jeni duke prishur lidhjen tuaj

Të fundit nga