8 gabime që ju pengojnë të gjeni dashurinë

Një studim tregon se njerëzit nuk janë aq përzgjedhës sa mendonin kur zgjidhnin se me kë të dilnin dhe të kishin një marrëdhënie.

Jo vetëm kaq, por shumë prej tyre qëndrojnë në lidhje që duhet të kishin përfunduar shumë kohë më parë.

Një përqindje e madhe, rreth 75% e njerëzve, e kanë të vështirë të gjejnë njerëz që mendojnë se plotësojnë kriteret e tyre. Ne e njohim luftën dhe mendojmë se mund të ndihmojmë paksa.

Nuk është e detyrueshme apo e nevojshme për të gjithë që të gjejnë një partner jetësor, por për ata që kanë vështirësi të gjejnë një, ne kemi disa udhëzime se pse është kështu.

Ju përpiqeni të jeni dikush tjetër

Shpesh, njerëzit tërhiqen nga takimet ose partnerët e tyre dhe pretendojnë se u pëlqejnë gjërat që nuk i pëlqejnë. Për të pasur një marrëdhënie të suksesshme, duhet ta pranoni plotësisht veten dhe t’ua tregoni atë njerëzve përreth jush. Mos kini turp për atë që jeni dhe mos u përpiqni të pasqyroni interesat dhe zakonet e tjetrit. Sidoqoftë, për ta bërë këtë, së pari duhet të shikoni mirë në pasqyrë dhe të njihni se kush jeni në të vërtetë dhe çfarë kërkoni në jetë.

Ju vendosni standardet tuaja shumë të ulëta ose shumë të larta

Nuk është thjesht në rregull, por thelbësore të kesh standarde kur takohesh, megjithatë, ndonjëherë i vendosim ato shumë të ulëta ose shumë të larta. Në rastin e parë, ju bëni kompromis për diçka që e dini se do t’ju bëjë të pakënaqur në të ardhmen. Ju mund të ndiheni të dëshpëruar dhe dëshironi të gjeni një partner menjëherë, por kjo është receta e përsosur për dështim. Në rastin e dytë, ju i vendosni standardet tuaja aq të larta sa pothuajse askush nuk mund t’i arrijë ato.

Kjo sepse me siguri po kërkoni personin e përsosur dhe duhet ta dini se ky nuk ekziston. Ju duhet të kërkoni dikë që ka karakteristikat e nevojshme për nevojat tuaja.

Keni frikë të dilni në takime dhe të takoni njerëz të rinj

Mos prisni që duke takuar vetëm një person, do të gjeni dashurinë e jetës suaj. Skena e takimit është një luftë dhe do t’ju duhet ta eksploroni sa më shumë që të mundeni në mënyrë që të kuptoni se çfarë dëshironi. Duke qenë i hapur për të takuar njerëz të rinj, do të shihni se çfarë ju shqetëson dhe çfarë po kërkoni vërtet. Edhe nëse refuzoheni herë pas here, mësimet që do të mësoni do të jenë shumë të rëndësishme në të ardhmen.

Keni frikë t’u tregoni atyre për ndjenjat tuaja

Pra, ju keni filluar një marrëdhënie të rastësishme me dikë dhe gjatë rrugës, kuptoni se doni më shumë prej tij. Është në rregull t’i njoftoni ata për ndjenjat tuaja dhe, ndoshta, ata ndihen njësoj për ju. Edhe nëse nuk është kështu, të paktën ju do të keni bërë një përpjekje në vend që të torturoni veten duke fshehur ndjenjat tuaja. Nëse kjo ndodh, kjo marrëdhënie nuk ishte e thënë, kështu që ju nuk duhet të ndiheni të dekurajuar dhe duhet të kaloni në aventurën tjetër.

Ju i injoroni njerëzit në rrethin tuaj shoqëror

Ndonjëherë në rrethin tonë ka njerëz që na japin vëmendjen e tyre të plotë, por ne nuk mendojmë se ata duan më shumë nga ne. Ndoshta ju duhet t’i shikoni mirë miqtë dhe kolegët tuaj dhe të vini re se kush ka qenë pranë jush pa qenë ju pranë tyre në të njëjtën mënyrë. Ndoshta ata nuk ju shohin vetëm si një mik, por gjithashtu kanë ndjenja për ju. Nuk po themi se duhet ta shtyni veten të dilni me ta, por shikoni mirë dhe përpiquni t’i shihni nga një këndvështrim tjetër.

Nuk keni interesa të përbashkëta

Të kesh saktësisht të njëjtat interesa si partneri mund të jetë e pamundur, por do të ishte e dobishme të kesh disa të përbashkëta. Për shembull, nëse atyre u pëlqen të jenë në shtëpi gjatë gjithë kohës, dhe ju pëlqen të jeni jashtë gjatë gjithë ditës, ky mund të jetë një problem. Është e rëndësishme të pëlqesh disa nga të njëjtat gjëra në mënyrë që të mund të rrini së bashku. Do t’ju japë diçka për t’u lidhur jo vetëm në fillim të marrëdhënies, por edhe vite më vonë kur mund të keni krijuar një familje së bashku.

Nuk ndiheni të respektuar dhe të vlerësuar

Është jetike që partneri juaj i jetës të ju respektojë, jetën tuaj dhe zgjedhjet që bëni. Ata nuk duhet të flasin për ju ose të tallen me punën tuaj ose t’ju tregojnë se sa marrëzi janë vendimet tuaja. Kjo lloj sjelljeje është abuzive dhe kontrolluese dhe aspak respektuese. Kjo është arsyeja pse është gjithashtu e rëndësishme që të gjeni një partner që është i interesuar për qëllimet tuaja dhe ju mbështet në gjithçka që zgjidhni të ndiqni.

Ju nuk e doni veten

Ky është ndoshta hapi më i rëndësishëm, pasi nuk mund të prisni që dikush tjetër t’ju dojë nëse nuk e doni veten. Për ta bërë këtë, duhet të shikoni pikat tuaja të forta dhe të dobëta dhe të mendoni se si mund t’i përmirësoni ato. Për të gjithë ka më shumë sesa thjesht fusha për t’u përmirësuar, dhe sigurisht që nuk duhet të përqendroheni vetëm në to. Nëse e bëni këtë, partneri juaj do ta kuptojë dhe nuk mund të prisni që ai të sillet me respekt ndaj jush.

Të mirat e një marrëdhënieje të suksesshme

Rritja personale: të gjithë ndihen më të sigurt për veten e tyre kur kanë dikë që brohorit dhe feston për sukseset e tyre. Edhe nëse dështoni, e dini se keni dikë që do të jetë aty për t’ju mbështetur dhe ndihmuar të ngriheni në këmbë.

Ndjenja e qëllimit: kur jeni në një marrëdhënie të përkushtuar, dëshironi t’i jepni gjithçka partnerit tuaj. Kjo ju jep një ndjenjë qëllimi dhe përmbushjeje, pasi e dini se nuk është e gjitha për ju, por edhe për të ndihmuar të tjerët.

Zvogëlimi i stresit: imagjinoni të kaloni ditën më të keqe në punë dhe të ktheheni në shtëpi te partneri juaj i dashur. Ato mund t’ju ndihmojnë të qetësoheni dhe t’ju bëjnë të harroni për një kohë vështirësitë tuaja.

E keni gjetur dashurinë dhe partnerin tuaj të vërtetë të jetës? Sa kohë ju desh për ta gjetur dhe a ishte e lehtë të ndërtoje një marrëdhënie të fortë dhe solide?

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Asamblisti i LVV-së: Kryetari i Prizrenit e ka braktisur programin që e ka prezantuar në fushatë zgjedhore

Story i radhës

Reagimi nga Royal Antwerp pas barazimit me Dritën

Të fundit nga