35-vjeçari përdor si ngrohëse gëzhojën e raketës që i shembi shtëpinë

Siriani, Alaattin Osman, i cili jeton në qytetin Idlib, ngrohet me familjen e tij në dimrin e ftohtë duke përdorur si sobë gëzhojën që ka mbetur nga raketa e hedhur mbi shtëpinë e tij nga regjimi i Bashar al-Asadit.

Shtëpia e 35-vjeçarit që jeton në zonën Al Bashiriyah në perëndim të Idlibit, u bë e papërdorshme si pasojë e një sulmi të ndërmarrë një vit më parë.

Gëzhojën që ka mbetur nga raketa që i shkatërroi shtëpinë, Osman e ka shndërruar në një sobë për t’u ngrohur në shtëpinë e re që ka marrë me qira, shkruan Anadolu.

Krahët e raketës janë bërë këmbë për sobën ndërsa pjesa e mesme me mjeshtërinë e farkëtarit janë bërë vend për drutë dhe qymyrin.

“Pas një periudhe nga sulmi i regjimit të Asadit gëzhojën boshe e përdora fillimisht si zbukurim për lule dhe e vendosa në një cep të shtëpisë. Në muajt e dimrit vendosa që gëzhojën ta shndërroj në sobë”, tha siriani.

“Soba bën një punë të dobishme në muajt e ftohtë të dimrit. Kishim dëshirë që ta përdornim në shtëpi si një kujtim raketën që i ka shkaktuar dhimbje familjes time”, tha Osman.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Apple i afrohet vlerës së 3 trilionë dollarëve

Story i radhës

Simptomat paralajmëruese që jeni të lodhur emocionalisht dhe mendërisht

Të fundit nga