194 numri i ukrainasve të vrarë nga ushtria ruse

Ka shkuar në 194 numri i ukrainasve të vrarë nga sulmet e trupave ruse, që kanë nisur prej mëngjesit të kaluar dhe vijojnë ende, teksa tashmë kanë rrethuar Kievin.

Ministri i Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, James Heappey, raporton se deri më tani janë vrarë 194 ukrainas, mes të cilëve 57 civilë.

Mëngjesin e sotëm, Presidenti i Ukrainës, Zelenskiy, tha se Rusia rifilloi sulmet me raketa në orën 4 të mëngjesit të 25 shkurtit, por trupat e saj ishin ndaluar të përparonin në shumicën e drejtimeve. Shpërthimet u dëgjuan nga Kievi herët më 25 shkurt, ndërsa sirenat ajrore ranë.

“Ata po vrasin njerëz dhe po i kthejnë qytetet paqësore në objektiva ushtarake. Është e keqe dhe nuk do të falet kurrë”, tha Zelenskiy.

Zelenskiy tha se pavarësisht humbjeve, forcat e armatosura të Ukrainës po “mbronin shkëlqyeshëm vendin kundër një prej kombeve më të fuqishme në botë”. 

Rusia filloi pushtimin e Ukrainës para agimit të 24 shkurtit, duke lëshuar sulme ajrore mbi qytete dhe baza ushtarake dhe duke dërguar trupa dhe tanke nga shumë drejtime.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Murati: Përfshirja e personave me aftësi të kufizuara në tregun e punës, çelësi për përmirësimin e cilësisë së jetës së tyre

Story i radhës

Monika: Iliri më përdori për lojën e tij

Të fundit nga