​Stoltenberg: Rruga diplomatike për dalje nga kriza ruso-ukrainase ekziston ende

NATO do t’i dërgojë një propozim me shkrim Kremlinit këtë javë në përpjekje për të gjetur një rrugë përpara ndërsa tensionet rriten për trupat ruse në kufirin e Ukrainës, tha sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg për CNN, duke shtuar se ka ende një rrugë diplomatike për të dalë nga kriza ruso-ukrainase.

“Ne do të theksojmë se jemi të gatshëm të ulemi dhe të diskutojmë kontrollin e armëve, çarmatimin, transparencën e aktiviteteve ushtarake, mekanizmat e reduktimit të rrezikut dhe çështje të tjera të rëndësishme për sigurinë evropiane. Dhe gjithashtu uluni dhe dëgjoni shqetësimet ruse, “tha Stoltenberg.

Deklarata vjen një ditë pasi NATO njoftoi se disa vende anëtare po vendosnin forcat e tyre në gatishmëri dhe po dërgonin anije dhe avionë luftarakë shtesë në Evropën Lindore.

Duke folur përmes një lidhjeje video nga Brukseli, Stoltenberg tha se ka ende një rrugëdalje diplomatike, por kjo kërkon që Rusia të ulë tensionet dhe të jetë e gatshme të angazhohet në bisedime politike me NATO-n.

Rusia ka dislokuar dhjetëra-mijëra trupa pranë kufirit me Ukrainën që nga viti i kaluar dhe po dërgon forca në Bjellorusinë fqinje muajin e ardhshëm për stërvitje të përbashkëta për të cilat zyrtarët ukrainas kanë frikë se mund të shërbejnë si një “teatër i përpunuar operacionesh” nga i cili do të nisë një sulm.

Kremlini e ka mohuar vazhdimisht planifikimin e një sulmi ndaj Ukrainës, por pretendon se mbështetja e NATO-s për atë vend përbën një kërcënim në rritje për krahun perëndimor të Rusisë.

“NATO nuk do të dërgojë trupa luftarake të NATO-s në Ukrainë, por ne duhet të jemi të sigurt se nuk ka asnjë mosmarrëveshje për gatishmërinë tonë, përkushtimin tonë për mbrojtjen e të gjithë aleatëve, veçanërisht në pjesën lindore të aleancës”, tha Stoltenberg.

Në një deklaratë të hënën, NATO tha se vendet anëtare kishin njoftuar një vendosje në Evropën Lindore ditët e fundit. Këto aktivitete përfshijnë dërgimin në Detin Baltik të një fregate daneze dhe katër avionëve luftarakë F-16 në Lituani; Holanda po vendos dy avionë luftarakë F-35 në Bullgari; Franca shpreh gatishmërinë e saj për të dërguar trupa në Rumani; dhe Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë rritjen e pranisë së tyre ushtarake në lindje.

Deklarata nuk sugjeroi se ushtarët do të përdoren për të ndihmuar Ukrainën, e cila nuk është anëtare e NATO-s.

Stoltenberg tha se NATO po shqyrtonte ende nëse do të rriste më tej pozicionin e saj me një prani të përforcuar frontale ose grupe luftarake, gjithashtu në juglindje të aleancës.

“Parandalimi i fortë është mënyra më e mirë për të parandaluar çdo sulm ndaj çdo aleati të NATO-s dhe mënyra më e mirë për të parandaluar konfliktin,” shtoi ai.

Bisedimet e nivelit të lartë midis Perëndimit dhe Rusisë përfunduan në fillim të këtij muaji pa ndonjë përparim, duke lënë pak mundësi për qetësimin e tensioneve dhe hapat e ardhshëm diplomatikë.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e NATO-s kishin shpresuar se bisedimet mund të inkurajonin Rusinë të shkonte në rrugën e “qetësimit të tensioneve dhe diplomacisë”, por zyrtarët rusë ishin të zemëruar me refuzimin e SHBA-së dhe NATO-s për të adresuar listën e diskutueshme të kërkesave të sigurisë.

Kërkesat përfshijnë ndalimin e hyrjes së Ukrainës në NATO dhe që aleanca të braktisë zgjerimin në Evropën Lindore.

SHBA-ja dhe aleatët e saj në NATO kanë thënë vazhdimisht se propozime të tilla nga Moska nuk janë një opsion.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Në politikë dhe marrëdhëniet mes shteteve nuk ka dashuri, por vetëm interesa

Story i radhës

7 mënyra natyrale për të fjetur më mirë

Të fundit nga