​SHBA urdhëron familjarët e stafit të ambasadës të largohen nga Ukraina

SHBA ka urdhëruar të familjarët e stafit të ambasadës së saj në Ukrainë të largohen nga ky vend pas tensioneve në rritje në këtë rajon.

Departamenti i Shtetit ka dhënë gjithashtu leje për largimin e stafit jothelbësor dhe u bëri thirrje qytetarëve amerikanë në Ukrainë që të konsiderojnë largimin nga ky shtet.

Në një deklaratë, Departamenti i Shtetit tha se ka raporte se Rusia po planifikon një veprim ushtarak kundër Ukrainës. Edhe pse Rusia ka mohuar pretendimet se po planifikon të pushtojë Ukrainën, raportoi BBC.

Departamenti i Shtetit paralajmëroi gjithashtu amerikanët që të mos udhëtojnë në Ukrainë dhe Rusi për shkak të tensionit të vazhdueshëm dhe “mundësisë për shqetësim të qytetarëve amerikanë”.

Një zyrtar i Departamentit të Shtetit i tha agjencisë së lajmeve AFP se ambasada mbetet e hapur, por përsëriti paralajmërimet e Shtëpisë së Bardhë se një pushtim mund të vijë në “çdo kohë”. Sipas tij, qeveria “nuk do të jetë në gjendje të evakuojë qytetarët amerikanë në një rast të tillë”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Неделава ќе се знае дали изолацијата за ковид позитивните ќе биде скратена од десет на седум дена

Story i radhës

Ibrahim Rugova “bashkon” politikën shqiptare

Të fundit nga