Shqipëri - Page 525

Maliqi: Presioni i qeverisë ndaj medias është alarmant, për marrjen e pushtetit janë gati të bëjnë viktima

Deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi në një intervistë me gazetaren Matilda Mcinin, ka folur për sulmin politik që i është bërë Ora News, ku ditën e djeshme në ambientet e televizionit mbërritën dy administratorë të caktuar nga shteti. Maliqi ka thënë se “duhet të ishin marrë masat me kohë. Veprimet e fundit me emërimin

Gjobat e para për deputetët/ Një pjesë i kishin me vete, por i mbanin në xhep

Deputetet që këtë të enjte nuk e mbajtën maskën në mjediset e hapura u ndëshkuan sapo lanë oborrin e Parlamentit. Ky është socialisti Florenc Spaho, që u gjobit nga policia, pasi kishte shkelur aktin normativ te qeverisë. Deputeti tjetër që nuk e zbatoi vendimin për vendosjen e detyruar të maskës në mjediset e hapura ishte

Stuhi dhe shtrëngata shiu pushtojnë vendin, qytetet më të rrezikuara

Vendi ynë do të përfshihet nga moti i keq gjatë orëve të ardhshme dhe gjatë gjithë ditës së premte, duke sjellë sasi të mëdha reshjesh, veçanërisht në pjesën veriore të vendit dhe gradualisht edhe në pjesën qendrore. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka lajmëruar se do të ketë shtrëngata dhe rrebeshe që do të shoqërohen edhe me

Plas para Kryeministrisë, policia shoqëron 3 persona

Tension para Kryeministrisë. Policia ka shoqëruar 3 persona që po zhvillojnë një protestë kundër vendimit për mbajtjen e maskës me detyrim. Kujtojmë se njerëz me maska në fytyrë mbizotëronin në rrugët e qyteteve kryesore të vendit, që në orët e para të mëngjesit, të kësaj të enjteje. Por, si për çdo vendim që ka të

Kryenegociatori i Shqipërisë, Mazi bën vizitë dy ditore në Slloveni

Kryenegociatori i Shqipërisë për negociatat e anëtarësimit me BE-në ka zhvilluar një vizitë dy ditore në Slloveni në datat 14-15 tetor. Gjatë qëndrimit në Ljubjanë, Mazi ka kryer disa takime pune në Ministrinë e Punëve të Jashtme me Sekretarin e Shtetit, z. Gašper Dovžan, dhe ish-Kryenegociatorin slloven, z. Andrej Engelman. Poashtu kryenegociatori shqiptar ka zhvilluar

Blushi akuza Ramës: Ti fute në Parlament dhe vendose në krye të bashkive kriminelët dhe trafikantët

Zëdhënësi i Presidentit Meta, Tedi Blushi ka akuzuar kryeministrin Edi Rama ka se futur në Parlament dhe nëpër bashki kriminelë dhe trafikantë. Blushi i ka bërë thirrje kreut të qeverisë që të respektojë marrëveshjen e 5 qershorit, teksa i ka kujtuar se Presidenti e ka ftuar prej kohësh në një përballje. “Buburrec Trendi respekto urgjent

KLP-ja bën ndryshime në Prokuroritë e Korçës dhe Gjirokastrës, vendos drejtues të ri

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka mbajtur gjatë kësaj të enjteje, mbledhjen plenare të radhës. Në këtë mbledhje KLP-ja ka bërë disa ndryshime në disa prokurori të rrethit Korçë dhe Gjirokastër. Përkatësisht në për caktimin e përkohshëm të prokurores Ollga Visi, prokurore në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Korçë, të ushtrojë përkohësisht funksionin e Drejtuesit

Panairi i Librit do të zhvillohet online, shkak Covidi

Pas njoftimit nga Ministria e Shëndetësisë se për shkak të pandemisë, Panairi i Librit për këtë vit nuk do të zhvillohet, ka reaguar edhe Shoqata e Botuesve Shqiptarë. Në një postim në  ‘Facebook’ njofton se Panairi i Librit do të zhvillohet online, për shkak të pandemisë. Postimi: Njoftim për organizimin online të Panairit të 23

“Ndal fushatës antikombëtare”, Blushi ashpërson tonet: Boll fabrikuar lajme të rreme! Po përdhosni dëshmorët

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar ashpër kundër qeverisë, duke u kërkuar të ndalin fushatën antikombëtare. Blushi ka theksuar se vlerat e Luftës Antifashiste dhe Dëshmorët po përdhosen çdo ditë, teksa ka shtuar se “nuk mund të heshtim kur Zëdhënësi i Tao Qylit, Malavita dhe Doçët e tyre mediatikë, për llogari të

“Deputeti që duam”, Rama prezanton platformën: Të rinjtë, burra e gra me ide të reja dhe pasion i ftoj të na bashkohen

Kryeministri Edi Rama në cilësinë e kryetarit të PS ka prezantuar nga selia rozë plaftormën dixhitale online ‘’Deputeti që duam’’. Kjo platformë do të nxjerrë një vlerësim për çdo deputet të PS të mandatit të fundit për performancën e tij në këto 4 vite. Vlerësimi do të jetë nga 1-5 teksa ndahet në 3 faza,

AlbanianEnglishMacedonian