Maqedoni - Page 632

Hakaton për inovacione kozmike të NASA-s për studentë dhe nxënës të shkollave të mesme

Shkup, 3 tetor 2020 (MIA) – Shkupi këtë fundjavë do të jetë një ndër hakatonët më të mëdhenj në botë, NASA Space Apps Challenge, ngjarje me mbi 25.000 pjesëmarrës nga 200 lokacione virtuale në pesë kontinente. Hakatoni për inovacione kozmike i NASA-s për studentë dhe nxënës të shkollave të mesme tek ne mbahet për herë të

Po analizohet numri rekord i rasteve të reja me Kovid-19, tani për tani nuk ka masa për lëvizje të kufizuar

Shkup, 3 tetor 2020 (MIA) – Institucionet shëndetësore po bëjnë analizë të hollësishme të të dhënave epidemiologjike nga pyetësorët, në mënyrë që të konfirmohet mënyra e saktë e transmisionit të virusit Kovid-19 në disa qytete t[ë vendit, pasi që dje u kumtua se në 24 orët e fundit u regjistrua numër rekord i 225 të rasteve

Në Dhjetor zgjedhje të parakohshme në dy komuna të Maqedonisë

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve sonte në seancë solli Librin e afateve për zgjedhjet e parakohshme për kryetar komune të Plasnicës dhe komunës së Shtip, të cilat duhet të mbahen më 13 dhjetor të vitit 2020. Sipas Librit të afateve, Inspektimi publik në Listën zgjedhore fillon më 17 tetor dhe përfundon më 5 nëntor. Kandidimet për

Boçvarski në kontroll të projekteve infrastrukturore në Komunën e Velesit

Shkup, 3 tetor 2020 (MIA) – Ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoj Boçvarski sot do ta vizitojë Komunën e Velesit, me ç’rast do të njihet me projektet infrastrukturore. Siç paralajmëroi Ministria e Transportit, Boçvarski dhe kryetari i Komunës së Velesit, Ace Kocevski do të kontrollojnë punët në sanimin e rrëshqitjes së dheut në rrugën rajonale Veles-Gradsko

Carovska për vizitë në shtëpinë e studentëve “Kuzman Josifovski-Pitu” në Shkup

Shkup, 3 tetor 2020 (MIA) – Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Milla Carovska sot do ta vizitojë shtëpinë e studentëve “Kuzman Josifovski-Pitu” në Shkup. Carovska do ta realizojë vizitën së bashku me drejtorin e Qendrës shtetërore të studentëve, Dario Nikollovski. Me vendim të Qeverisë, për shkak të pandemisë me kovid, nën protokolle të posaçme nga Komisioni

Ministri Bekteshi në hapjen e qendrës së re distributive në Saraj

Shkup, 3 tetor 2020 (MIA) – Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot do të marrë pjesë në hapjen e qendrës distributive të kompanisë Jus Mb në Komunën e Sarajit. Siç paralajmëroi Ministria e Ekonomisë, krahas Bekteshit, në ngjarje do të flasin edhe kryetari i Komunës së Sarajit, Blerim Bexheti, kryetari i Odës ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore,

Filipçe: Komisioni për sëmundje infektive detajisht do t’i kontrollojë pyetësorët anketues

Koçan, 2 tetor 2020 (MIA) – Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, pas takimit të sontëm me kryetarin e Koçanit, Nikollço Iliev, paralajmëroi se detajisht do të analizohen të dhënat e pyetësorëve anketues që të shqyrtohen arsyet e mundshme të rritjes së madhe të numrit rasteve pozitive të Kovid19. Karantinë e plotë, siç tha, nuk është

Xhaferi: Komisioni për Antikorrupsion të kërkojë falje për pohimet e pavërteta

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, reagoi ndaj konferencës së sotme për shtyp të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, në të cilën u njoftua se shuma e apanazhit të atyre që u mbaroi mandati parlamentar është rreth 100 mijë denarë. Ai kërkoi që deri nesër të kërkojë falje për pretendimet se apanazhi i deputetëve është

Zgjedhje të parakohshme për kryetar komune në Shtip dhe Plasnicë më 13 dhjetor

Shkup, 2 tetor 2020 (MIA) – Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve  sonte në seancë solli Librin e afateve për zgjedhjet e parakohshme  për kryetar komune të Plasnicës dhe komunës së Shtip, të cilat duhet të mbahen më 13 dhjetor të vitit 2020. Sipas Librit të afateve, Inspektimi publik në Listën zgjedhore fillon më 17 tetor dhe

AlbanianEnglishMacedonian