Maqedoni - Page 496

U riafirmua mbështetja gjermane për Konferencën ndërqeveritare, optimizëm për zgjidhje të çështjeve të hapura bilaterale

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Porosi e fuqishme dhe konfirmim se Berlini zyrtar e mbështetë fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në deri në fund të  vitit, erdhi dje nga ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas në video takimin me kolegun e tij nga Maqedonia e Veriut, Bujar Osmani. Lidhur me

Carovska: Të rinjtë janë partner i rëndësishëm për ne, grupi punues MASH-të rinjtë do të marrë pjesë në krijimin e politikave të suksesshme arsimore

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Milla Carovska dje e mbajti takimin e parë fillestar për krijimin e një grupi punues MASH – të rinjtë, i cili do të përfshihet në krijimin e të gjitha politikave dhe proceseve të rëndësishme në lidhje me të rinjtë dhe promovimin e standardit të

BERZH parashikon rënie të BPV-së së Maqedonisë prej pesë për qind deri vitin e ardhshëm, rritje prej tre për qind vitin e ardhshëm

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Rënie prej pesë për qind e ekonomisë së Maqedonisë këtë vit dhe rritje prej tre për qind vitin e ardhshëm, parashikon Banka Evropiane për Ripërtërirje dhe Zhvillim në parashikimin e publikuar makroekonomik vjeshtor të sotëm. “Sipas parashikimeve tona, këtë vit do të ketë një rënie të BPV-së prej pesë

Kërkesat për t’u larguar nga puna të infermiereve nga Klinika Infektive e trazuan opinionin, Filipçe thotë se nuk do të lejojë askush të largohet për shkak një problemi që ka zgjidhje

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Publikimet në rrjetet sociale se tre infermiere nga Klinika e Sëmundjeve Infektive, përfshirë edhe kryeinfermieren, kanë dorëzuar kërkesa për largim nga puna për shkak të grindjeve me eprorët e tyre, e trazojnë publikun në kushtet kur numrat treshifrorë regjistrohen çdo ditë.të të infektuarve të ri me Kovid-19. Ministri i

Zëvendëskryeministri Grubi për vizitë në fabrikën “Bako Nuts”

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Zëvendëskryeministri dhe ministër i Sistemit Politik dhe Marrëdhënieve mes Bashkësive, i shoqëruar nga përfaqësuesi i Agjencisë për Mbështetjen Financiare të Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Abdulselam Selami, do të vizitojë sot fabrikën Bako Nuts. Siç kumtuan nga kabineti i Grubit, fabrika “Bako Nuts” që gjendet në zonën industriale ” Rruga

Shënim qendror i Ditëve evropiane të trashëgimisë kulturore

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Prej sot deri më 7 tetor do të mbahet shënimi qendror i Ditëve evropiane të trashëgimisë kulturore, të cilat në vendin tonë fokusohen në temën “Trashëgimia kulturore dhe shkollat”. Në ato suaza, disa muze dhe institucione të tjera që veprojnë në fushën e trashëgimisë kulturore paralajmëruan organizim të ngjarjeve me

Viz Er Maratona e Shkupit 2020 nën protokolle speciale

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Organizatorët e Viz Er Maratona e Shkupit do të mbajnë konferencë për shtyp në të cilën do të informojnë për mënyrën e organizimit të maratonës për sivjet. Fjalime në konferencë do të kenë edhe kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov, zëvendësdrejtori i Agjencisë për Rini dhe Sport, Izmit Nura

Zaev: Mickoski bisedon për të mos u marrë vesh

Shkup, 30 shtator 2020 (MIA) – Pakoja e masave antikrizë është në të mirë të qytetarëve, të shpëtojmë ekonominë, standardin dhe mbrojtjen e nderit të prindit para fëmijës, për këtë punohet. Nuk është gjithçka për kritikë, diçka është për mbështetje, tha kryeministri Zoran Zaev në intervistën për TV Star lidhur me akuzat e opozitës për