Kosovë - Page 441

Edhe një i vdekur dhe 98 të infektuar nga koronavirusi në Kosovë

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit është shënuar edhe një vdekje nga koronavirusi i ri. Kështu ka njoftuar Instituti i Shëndetësisë Publike, në raportin ditor për situatën epidemiologjike në vend. Bazuar në 685 mostra të testuara, të martën janë konfirmuar edhe 98 persona të infektuar me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Filloi asfaltimin i disa rrugëve në fshatin Shkozë të Malishevës

Në kuadër të realizimit të projekteve kapitale dhe të investimeve në infrastrukturën e përgjithshme në vendbanimet e Komunës së Malishevës, sot në fshatin Shkozë ka filluar asfaltimi i dhjetë rrugëve nëpër lagje. Asfaltimin e këtyre rrugëve e kanë parë nga afër edhe i pari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe drejtori komunal i Urbanizmit,

Prezantohet “Parkingu nëntokësor”, përfundon pas 18 muajsh

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, të martën ka shpalosur projektin për ndërtimin e parkingut nëntokësor në hapësirën e Universitetit të Prishtinës, për të cilin tashmë kanë filluar punimet. Kryetari Ahmeti, ka theksuar se ky projekt do të ofrojë 700 vendparkingje, ndërsa mbi sipërfaqe do të ketë 13 mijë e 990 metra katrorë hapësirë

Shoqata humanitare “Jetimat e Ballkanit” do të ndërtojë 15 shtëpi në Komunën e Pejës

Drejtuesi i shoqatës humanitare “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastrati, ka treguar se do të ndërtohen edhe 15 shtëpi të reja në komunën e Pejës. Kastrati përmes një statusi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se është arritur një Memorandum bashkëpunimi me kryetarin e Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri ku për secilën shtëpi, komuna do

KEDS: Çmimet e energjisë elektrike nuk janë rritur

KEDS-i ka reaguar pas disa shkrimeve rreth rritjes së çmimit të energjisë elektrike. Gjatë ditës së sotme në disa medie është raportuar se është rritur çmimi i energjisë elektrike. Në lidhje me këtë ka reaguar KEDS-i, duke thënë se këto shkrime nuk janë aspak të vërteta pasi që nuk ka rritje të çmimit të energjisë.

19 pacientë me COVID-19 po trajtohen në spitalin e Pejës, gjashtë në gjendje të rëndë

Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës janë duke u trajtuar 19 pacientë me COVID-19, ndërsa gjashtë të tjerë janë në gjendje më të rëndë. 12 pacientë janë me okigjeno-terapi. Njoftimi i plotë: 7 lindje kanë qenë gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë. 3 lindje kanë qenë normale dhe 4 me

Lajçak në Kosovë, në përpjekje “për të zhbllokuar çështjen e Asociacionit”

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, qëndron sot në Kosovë. Në Bruksel konfirmuan se Lajçak do të vizitojë edhe Serbinë, për, siç u tha, “zhbllokimin e çështjes së Asociacionit të komunave me shumicë serbe”. Kjo çështje duket se ka shkaktuar ngecje në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe

Situata me COVID 19 në Kosovë: 648 të vdekur, 1 mijë e 231 raste aktive

Momentalisht në Kosovë janë 1 mijë e 231 raste aktive me COVID 19. Kështu ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në raportin e fundit 24 orësh. Në këtë njoftim thuhet se vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar

Moti sot me shi, në këto vende pritet edhe borë

13.10.2020 – Herët në mëngjes vazhdojnë të reshura lokale, që deri orëve të paradites pritet të pushojnë. DItën më freskët dhe erë, vransirat në shpërndarje. Mundësi për ndonjë rrebesh shiu përreth viseve malore. Në zona të larta malore mbi 2000m priten edhe reshje bore. Temperaturat në vise të ulëta 9C deri 15C, e në vise

AlbanianEnglishMacedonian