Shqipëri - Page 392

Durrës, shpërthim me lëndë plasëse në një banesë

Një shpërthim më lëndë plasëse ka ndodhur në pjesën e jashtme të një banese në Fllakë të Durrësit. Policia njofton se banesa, e cila është e pabanueshme është në pronësi të shtetasit me iniciale B.N. Mësohet se janë shoqëruar në ambjentet e Policisë disa persona të dyshuar për këtë ngjarje. Grupi hetimor po punon për

“U pasua nga 42 pasgoditje”/ Ministria e Mbrojtjes jep detaje për tërmetin në Gjirin e Lalzit

Disa lëkundje tërmeti janë ndjerë gjatë natës në vendin tonë. Ministria e Mbrojtjes bën të ditur se edhe në orën 00:13 të mëngjesit të sotëm është regjistruar një tjetër tërmet me magnitudë 4.0 i shkallës Rihter, në Gjirin e Lalzit. Sipas ministrisë, ky tërmet është pasuar nga 42 pasgoditje, me e madhja me magnitudë 3.5

Tërmet me magnitudë 4.9, epiqendra 27 km nga Durrësi

Lëkundje tërmeti janë shënuar para pak minutash në vendin tonë. Lëkundjet me magnitudë 4.9 të shkallës rihter kishte epiqendrën në Detin Adriatik 27 km në veri-perëndim të Durrësit. Lëkundjet u ndjenë në Durrës dhe Tiranë. Mësohet se lëkudjet patën një thellësi prej 10 km. Ndërkohë EMSC i ka cilësuar këto lëkundje si të shkallës 3.

Banka Botërore, parashikim të zymtë për Shqipërinë: Bizneset e vogla janë në krizë, varfëria do thellohet

Banka Botërore ka shkurtuar sërish projeksionet për rritjen ekonomike të vendit tonë, duke folur për një tkurrje prej 8.4% këtë vit. Raporti i fundit vlerëson se 40 % e shqiptarëve do të zhyten në varfëri. Institucionet ndërkombëtare financiare e shohin shumë të zymtë situatën ekonomike gjatë këtij viti në vendin tonë. Pas FMN-së, edhe Banka Botërore 

Batuta e Ramës me Varhelyi: Kemi vite që përgatitemi për dasmë, por nuk vijnë krushqit

Kryeministri Edi Rama nuk i ka harruar batutat as gjatë konferencës së përbashkët me Komisonerin e Zgjerimit në BE, Oliver Varhelyi. Teksa u pyet nga gazetarët nëse do të ndikojë progres raporti i këtij viti në vendet skeptike, duke qene se ishte me nota më pozitive, Rama theksoi se vendet skeptike flasin sipas interesave, ndërsa

Basha pret komisionerin europian: Miratimi i njëanshëm i reformës zgjedhore cënon zgjedhjet

Qëndrimin e tij kundër ndryshimeve të njëanshme të kodit zgjedhor, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ja ka shprehur edhe komisionerit Europian për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë takimit që pati më të në selinë blu. Sipas Bashës, ky akt cënon rëndë standartin e zgjedhjeve, të cilat janë kusht i rëndësishëm për të ardhmen dhe integrimin

Dasho Aliko denoncon punësimet për fushatë të PS në Gjirokastër, vetëm te Tatimet 15 të punësuar

PD Gjirokastër denoncon një akt të papërgjegjshëm të ndërmarrë nga Drejtoria Rajonale Tatimore, që sipas saj  është shndërruar në mashë të Rilindjes. “Është bërë publik punësimi me kontratë të pjesshme të 15 punonjësve të rinj pranë këtij institucioni të cilët do të jenë mbështetës në terren për veprimtarinë e gjobvënies ndaj bizneseve që operojnë në

Me Covid-19 janë 80 mësues/ Të gjithë janë izoluar dhe zëvendësuar nëpër shkolla

Hapja e shkollave ka shtuar vatrat e infeksionit covid-19, ku në javën e katërt të mësimit Drejtoria e Përgjithshme e Arsimit parauniversitar raporton një mungesë të përditshme  mësuesish dhe nxënësish, por jo vetëm për arsye të prekjes nga covidi.    Fiqiri Cifliku: Në një masë prej 480 000 nxënësish në të gjithë Shqipërinë na mungojnë