Maqedoni - Page 664

Eurokomisari Varheji për vizitë në Shkup

Eurokomisari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Oliver Varheji sot do të qëndrojë për vizitë në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Varheji, siç u paralajmërua, do të ketë takime me kryeministrin Zoran Zaev dhe me anëtarë të Qeverisë. Pas takimit bilateral dhe seancës solemne të Qeverisë, Zaev dhe Varheji do të mbajnë konferencë për shtyp.

Moti sot: Shi e erë

Moti sot në vendin tonë do të jetë kryesisht i vranët me reshje të kohëpaskohshme të shiut, posaçërisht pasdite dhe në orët e mbrëmjes. Do të fryjë erë e matur nga drejtimi jugperëndimor. Temperatura e mëngjesit do të jetë në interval prej 8 deri 16 gradë, ndërsa e ditës prej 20 deri 29 gradë.

Maqedonasit deklarohen si shqiptarë për t’u punësuar, 20 të tillë fituan vende pune

Daniela Kërzhovska, Sashko Stojanoviq, Cvetanka Gegovska, Emilija Stojaçevska Gjoriq dhe dhjetëra të tjerë janë të vetë deklaruarit shqiptarë të sapo punësuar në Inspektoratin Shtetëror të Bujqësisë. Të vetë deklaruarit shqiptarë në konkursin për punësim meqë kanë plotësuar kushtet e tjera, ka mjaftuar që ata të jenë personat e duhur për punësim, sipas balancuesit për përfaqësim

Dimitrov: Maqedonia e Veriut ka bërë progres dhe mundemi dhe duhet të jemi të kënaqur nga vlerësimi i përgjithshëm i KE-së (PLT)

Shkup, 6 tetor 2020 (MIA) – Raporti paraqet analizë objektive, gjithëpërfshirëse dhe reale të gjendjes dhe progresin e realizuar, por edhe pikë referimi që do t’i diktojë reformat e agjendës evropiane. Pjesa e dytë e  periudhës që e mbulon raportin ishte plot me sfida, të cilat domosdoshmërisht kanë ndikuar në dinamikën e reformave krahas pandemisë, krizës

Arrestohen dy qytetarë të Shkupit për sulm ndaj një nëpunësi policor 

Shkup, 6 tetor 2020 (MIA) – Ministria e Punëve të Brendshme kumtoi se janë arrestuar dy qytetarë të Shkupit që sulmuan një nëpunës policor të dielën për, siç theksojnë, është shpërndarë video në rrjetet sociale dhe në publik janë plasuar konstruksione dhe gënjeshtra. Ngjarja ndodhi më 4 tetor 2020, rreth orës 2.40 në rr. “Kosturski

Timonie: Raporti i KE-së të konsiderohet si udhëzues, e jo si kritik

Shkup, 6 tetor 2020 (MIA) – Korniza negociuese me siguri do të miratohet së shpejti dhe të gjithë shpresojmë që të mbahet konferencë ndërqeveritare. Por në momentin kur negociatat duhet të fillojnë, sundimi i ligjit do të jetë pika më e rëndësishme, thotë ambasadori francez Kristian Timonie. Ai vlerëson se me Bullgarinë mund të gjendet

Gir: Inkuadrimi drejt BE-së duhet të jetë projekt nacional, e jo projekt i një partie apo koalicioni partiak

Shkup, 6 tetor 2020 (MIA) – Reformat duhet të zbatohen jo vetëm që të kënaqet BE-ja apo që të sillet BE-ja këtu, në vend, por edhe që të sillet Maqedonia e Veriut në BE. Miratimi i legjislaturës në pajtim me standardet evropiane duhet të vazhdojë, kapaciteti administrativ duhet të reflektojë, ndërsa institucionet duhet të jenë operative.

Protestë e VMRO-DPMNE-së në Shkup për kthimin e çmimit të energjisë elektrike

Shkup, 6 tetor tetor 2020 (MIA) – VMRO-DPMNE sonte organizoi protestë të re kundër shtrenjtimit të energjisë për 7,42 për qind, duke kërkuar kthimin e çmimit të vjetër dhe dorëheqjen e Komisionit Rregullator për Energjetikë (KRRE) dhe kryetarit të saj Marko Bismilovski. Protesta ka filluar para Qendrës Sportive “Jane Sandanski” në Aerodrom prej ku pjesëmarrësit me

Dimitrov: Maqedonia e Veriut ka bërë progres dhe mundemi dhe duhet të jemi të kënaqur nga vlerësimi i përgjithshëm i KE-së

Shkup, 6 tetor 2020 (MIA) – Raporti paraqet analizë objektive, gjithëpërfshirëse dhe reale të gjendjes dhe progresin e realizuar, por edhe pikë referimi që do t’i diktojë reformat e agjendës evropiane. Pjesa e dytë e  periudhës që e mbulon raportin ishte plot me sfida, të cilat domosdoshmërisht kanë ndikuar në dinamikën e reformave krahas pandemisë, krizës

Aksident trafiku në Qarkoren e Shkupit

Një aksident trafiku ka ndodhur sot pasdite në Qarkoren e Shkupit në drejtim të Tetovës. Nuk raportohen viktima por vetëm lëndime të lehta trupore dhe dëme materiale, siç shihet edhe nga fotot. Shkak i aksidentit mendohet të ketë qenë moti i keq me shi dhe shpejtësia jashtë normave të lejuara.

AlbanianEnglishMacedonian