Maqedoni - Page 365

ESHS: Për 1,4 për qind më i ulët çmimi mesatar i energjisë elektrike në gjysmën e parë të vitit 2020

Shkup, 30 shtator 2020 (MIA) – Çmimi mesatar me pakicë i energjisë elektrike për amvisëritë në gjysmën e parë të këtij viti është 4.789 denarë për kilovat orë, që është një rënie prej 1.4 përqindëve në krahasim me gjysmën e dytë të vitit 2019. Sipas të dhënave të Entit Shtetërore të Statistikave (ESHS), çmimi mesatar

Filipçe: Pritet reagim i ministrive të Shëndetësisë të Bullgarisë dhe Serbisë, pastaj do të sillet vendim për kufijtë

Shkup, 30 shtator 2020 (MIA) – Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe sot deklaroi se gjatë ditës së djeshme ministrat e shëndetësisë të Shqipërisë, Malit të Zi dhe Kosovës  dhanë pëlqim se mund të hapen kufijtë. “E presim reagimin e ministrive të shëndetësisë të Serbisë dhe Bullgarisë pas së cilës  do të sjellim vendim, besoj në

Në Dibër, në të gjitha shkollat ​​mësimdhënia është onllajn, gjimnazistët paralajmërojnë bojkot

Dibër, 30 shtator 2020 (MIA) – Në tre shkollat ​​fillore dhe të mesme komunale në Dibër, mësimi do të zhvillohet onllajn. “Sipas vendimit të Qeverisë, në shkollat ​​në komunën tonë mësimi do të jetë onllajn. Këshilli i komunës si themelues, të hënën ka marrë vendim për marrjen e pëlqimit nga Qeveria për realizimin e orëve

Zaev: Ne jemi NATO, shkojmë drejt BE-së

Shkup, 30 shtator 2020 (MIA) – Në këtë ditë dy vjet më parë, 609.813 qytetarë të Maqedonisë së Veriut votuan “Për” në pyetjen e referendumit “A jeni për anëtarësimi në BE dhe NATO, duke pranuar Marrëveshjen mes Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë?”, njoftoi kryeministri Zaev në Fejsbuk. “Rruga që çon drejt një të

LSM: Punëdhënësit ta plotësojnë obligimin dhe të paguajnë K-15

Shkup, 30 shtator 2020 (MIA) – Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) i përkujton  punëdhënësit se deri në fund të vitit duhet ta plotësojnë obligimin ligjor  dhe punëtorëve t’u paguajnë K-15-të. “Pagesa e regreit  për pushim vjetor është rregulluar me marrëveshjet kolektive, ndërsa marrëveshjet kolektive sipas Kushtetutës së shtetit kanë vlerë juridike të barabartë sikur

Janë regjistruar 194 raste të reja me Kovid-19, dy persona kanë ndërruar jetë, 158 janë shëruar

Shkup, 30 shtator 2020 (MIA) – Në 24 orët e fundit, janë kryer 1,697 teste, ndërsa janë regjistruar 194 raste të reja me kovid-19 në: Shkup-77, Kumanovë-9, Dibër-3, Shtip-5, Prilep-11, Tetovë-16, Strugë-3, Veles -5, Manastir-6, Ohër-2, Kavadar-3, Gostivar-5, Gjevgjeli-1, Strumicë-9, Kriva Pallankë-3, Radovish-6, Koçan-10, Probishtip-3, Berovë-1, Vallandovë- 3, Vinicë-3, Dellçevë-2, Sveti Nikollë-5, Kërçovë-2, Negotinë-1. Kanë

Nuredini në takim joformal të ministrave të mjedisit dhe klimës në Berlin

Shkup, 30 shtator 2020 (MIA) – Sot dhe nesër, në Berlin, me ftesë të ministrit gjerman të Mjedisit Svenja Shulce, zhvillohet një takim jozyrtar i Ministrave të Mjedisit dhe Klimës të BE ku marrin pjesë Ministrat e Mjedisit të vendeve anëtare të BE dhe një numër vendesh të tjera dhe përfaqësues të institucioneve të BE, përfshirë këtu edhe delegacionin maqedonas të udhëhequr

Vendimi për ndërprerjen e orarit fleksibil të punës kthehet në shqyrtim të sërishëm në Qeveri

Shkup, 30 shtator 2020 (MIA) – Kryeministri Zoran Zaev, pas konsultimeve përfundimtare, vendosi të mos e nënshkruajë vendimin për suspendim të përkohshëm të vendimit për orar fleksibil të punës të administratës shtetërore të miratuar në seancën e 7-të të Qeverisë. “Çështja do të shqyrtohet sërish në seancën e ardhshme të Qeverisë, pasi do të bëhen analiza

Shkollat qendrore në Likovë në vendbanimet më të mëdha nuk morën pëlqimin për mbajtje të mësimit me prani fizike

Kumanovë, 30 shtator 2020 (MIA) – Komisioni për shqyrtimin e kërkesave të parashtruara nga themeluesi i shkollës për organizimin e orëve me prani fizike u prononcua edhe për shkollat ​​në komunën e Likovës dhe vendosi që shkollat ​​fillore rajonale të lejojnë ndjekjen e orëve me prani fizike. Nxënësit e shkollës fillore rajonale “Dituria” nga fshatrat

Carovska: Bojkotimi i mësimit nuk do të ndihmojë, në rendë të parë është mbrojtja e shëndetit publik

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës Milla Carovska sot në pres konferencë theksoi se e rëndësishme është që të mos lejojmë të rrezikojnë shëndetin publik, e cila mund të komplikojë edhe më shumë vitin shkollor. “ Këto ditë disa prindër dhe këshilla të prindërve paralajmërojnë bojkotimin e mësimit online dhe kërkojnë mësim me prani Gzike. Unë