Zyrtari ukrainas: Ukraina rrëzoi katër raketa të drejtuara në Mykolaiv në jug të Ukrainës]

Mbrojtja ajrore e Ukrainës rrëzoi katër raketa ruse të drejtuara në Mykolaiv në jug të Ukrainës, tha të dielën një përditësim nga Komanda Operacionale Jug.

“Gjatë një sulmi natën nga deti me raketa në të gjithë jugun e Ukrainës, dy raketa u rrëzuan nga forcat e divizioneve tona mbi det, në afrim drejt rajonit të Mykolaiv-it”, thuhet në deklaratë.

Në agim, rajoni i Mykolaiv-it iu nënshtrua përsëri një sulmi masiv raketor duke përdorur avionë dhe dy raketa u rrëzuan nga mbrojtja ajrore, thuhet në deklaratë.

“Nga drejtimi i Detit të Zi dhe nga territori i Rusisë, bregu i Detit të Zi të rajonit të Mykolaiv, portet dhe hambarët u sulmuan nga raketat e lundrimit me bazë ajrore”.

“Veprime të tilla të guximshme zbulojnë sërish qëllimet e vërteta të vendit terrorist – pseudokujdes për korridoret humanitare dhe zhbllokimin e porteve – ky është vetëm një justifikim për të pasur akses në infrastrukturën detare të Ukrainës”, thuhet në deklaratë.

Rusia gjithashtu u përpoq të rimarrë pozicionet e humbura në dy zona të Mykolaiv, por “pësoi humbje të mëdha dhe u tërhoq”, tha të dielën një përditësim i veçantë nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Në Kherson aty pranë, ushtria tha se nuk ka pasur lidhje interneti për gjashtë ditë dhe trupat ruse që kontrollojnë qytetin kanë hapur një degë të një partie të quajtur “Rusia e Bashkuar” ku “mbledhin të dhëna nga banorët e qytetit”.

Luftime të ashpra po zhvillohen gjithashtu në lagjen Beryslav dhe shumë shtëpi, rrugë dhe ura janë shkatërruar, tha ushtria.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Modelja e njohur bëhet nënë për herë të dytë

Story i radhës

Sela: Baca Sylë, do të mbetesh gjithmonë simbol i rezistencës, qëndresës dhe krenarisë shqiptare

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish