Zyrtari ukrainas: Forcat ukrainase janë të forta në Donbas, por kanë nevojë për mbështetje botërore

Duke folur nga rajoni i Donbasit, Sviatoslav Yurash, një anëtar i parlamentit të Ukrainës e ka përshkruar situatën në zonë si një “ferr në tokë”, duke shtuar se ndërsa forcat ukrainase po mbaheshin të forta kundër sulmit të Rusisë, ajo kishte nevojë për mbështetjen botërore në këtë “luftë të padrejtë”, raporton Al Jazeera, përcjell Bota sot

“Ata po vrasin njerëz me mijëra dhe realiteti është se miliona refugjatë që ikin nga Ukraina janë vetëm provat më të fundit të ferrit që Rusia po i shkakton Ukrainës, por edhe botës”, tha ai për Al Jazeera.

Yurash tha se në disa nga fshatrat e shkatërruara nga lufta që ai vizitoi kishte bombardime të pandërprera artilerie, me “shpërthime që ndodhën gjatë gjithë ditës”.

“Asnjëherë nuk e dini se kur predha do të godasë shtëpinë tuaj dhe kur do të vdisni. Ky është realiteti me të cilin ata po jetojnë”, tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Heard s’ka para për të paguar dëmshpërblimin e Depp?

Story i radhës

Kovaçeski i priti liderët e rajonit: Me Ballkanin e Hapur hapim perspektiva të reja për shtetet tona

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish