Zyrtari perëndimor zbulon detaje nga sulmi i Ukrainës në Krime

Shpërthimet në bazën ajrore Saky në gadishullin e aneksuar të Krimesë në fillim të këtij muaji kanë nxjerrë jashtë përdorimit më shumë se gjysmën e avionëve luftarakë të aviacionit detar të flotës ruse të Detit të Zi, tha një zyrtar perëndimor të premten.

Baza ajrore pranë Novofedorivka në bregun perëndimor të gadishullit, të cilin Rusia e aneksoi nga Ukraina në 2014, pësoi shpërthime të shumta më 9 gusht.

Zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti, tha se Ukraina tani po arrinte vazhdimisht “efekte kinetike” thellë pas linjave të Rusisë, gjë që kishte një ndikim material në mbështetjen logjistike të Rusisë dhe “një efekt të rëndësishëm psikologjik mbi udhëheqjen ruse”.

“Tani vlerësojmë se ngjarjet e aeroportit Saky më 9 gusht nxorën jashtë përdorimit më shumë se gjysmën e avionëve luftarakë të flotës detare të aviacionit të Detit të Zi,” tha zyrtari.

Më 12 gusht, Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha në përditësimin e saj të inteligjencës se ndërsa një pjesë e flotës ajrore ruse u shkatërrua nga shpërthimi, aftësia ajrore e marinës u degradua seriozisht.

Zyrtari shtoi se në përgjithësi, lufta ishte në një “moment pothuajse të ndalimit operacional”.

“Forcat tokësore të asnjërës palë nuk kanë fuqi të mjaftueshme luftarake tokësore të përqendruar për të nisur veprime efektive sulmuese të cilat në çfarëdo mënyre do të ndikonin materialisht në rrjedhën e luftës,” tha zyrtari.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dogana sekuestron shtatë mijë kilogram kanabis, ngriten kallëzime penale ndaj pesë personave

Story i radhës

Ronela Hajati zbulon arsyen ‘epike’ përse është ende beqare

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish