Zyrtari i OKB-së paralajmëron Putinin që miliona njerëz do të vdesin nëse portet e Ukrainës mbeten të bllokuara

David Beasley, kreu i Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara, po i lutet presidentit rus Vladimir Putin që të rihapë portet e Detit të Zi të Ukrainës përpara se të godasin fatkeqësitë globale.

Miliona njerëz në mbarë botën do të vdesin sepse këto porte po bllokohen”, tha Beasley për CNN gjatë një konference të enjten, përcjell “Bot aost”.

I pyetur se çfarë do t’i thoshte drejtpërdrejt Putinit, zyrtari i OKB-së tha: “Nëse keni ndonjë zemër për pjesën tjetër të botës, pavarësisht se si ndiheni për Ukrainën, ju duhet t’i hapni ato porte.”

Dërgesat jetike të bujqësisë nga Ukraina, të njohura si shporta e bukës së botës, janë bllokuar në vendin e shkatërruar nga lufta, sepse porti i Odesës dhe portet fqinje janë bllokuar nga zyrtarët rusë.

Beasley, një ish-guvernator republikan i Karolinës së Jugut, paralajmëroi se portet duhet të jenë funksionale brenda 60 ditëve të ardhshme ose ekonomia e Ukrainës me qendër bujqësinë do të shpërthejë.

“Nëse nuk zgjidhet dhe nuk hapet kjo çështje e portit, ekonomia e Ukrainës shembet plotësisht,” tha Beasley në konferencën SABEW në Nju Jork. “Ajo bëhet pa dalje në det si Moldavia. Portet janë kritike.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

3 këshilla për të dalë nga zakoni juaj seksual

Story i radhës

Temperatura deri në 30 gradë, parashikimi i motit për sot dhe ditët në vijim

Të fundit nga