Zyrtari i OBSh-së: Vetëm vaksina nuk do t’i japë fund epidemisë

Drejtori i programit emergjent të Organizatës botërore të shëndetësisë ka thënë të mërkurën se vetëm vaksinat nuk do t’i japin fund pandemisë Covid-19 dhe se ato nuk do të bëjnë asgjë për të ndaluar rritjen aktuale globale të infeksioneve të koronavirusit.

Mike Ryan foli gjatë një seance virtuale pyetjesh dhe përgjigjesh nga selia e agjencisë në Gjenevë.

Komentet e tij arritën në të njëjtën ditë kur kompania farmaceutike Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTek njoftuan se rezultatet përfundimtare të provës në fazën e vonë të vaksinës së tyre kundër Covid-19-shit treguan se ajo ishte 95 për qind efektive.

Kompanitë kanë thanë se kanë dy muaj të nevojshëm të dhënash të sigurisë dhe do të aplikojnë për aprovim urgjent të ShBA-së brenda pak ditësh.

Të hënën, kompania Moderna ka publikuar ​​të dhënat paraprake për vaksinën e saj, duke treguar efikasitet të ngjashëm.

Ryan tha se bota do të duhet të kapërcejë këtë valë aktuale të infeksioneve me Covid-19 pa vaksina, gjë që, siç tha ai, nuk është përgjigja e plotë.

“Disa njerëz mendojnë se vaksinat do të jenë, në një farë kuptimi, zgjidhja, njëbrirëshi që të gjithë e kemi kërkuar. Nuk është”, tha ai.

Gjëja më e rëndësishme sipas tij është që njerëzit mund të bëjnë tani është të parandalojnë përmbytjet e spitaleve dhe njësive të kujdesit intensiv për të ndaluar përhapjen e sëmundjes me masa të distancës fizike.

Sapo një vaksinë e qëndrueshme të jetë në dispozicion gjerësisht, tha ai, do të jetë mjeti tjetër që mund të përdoret.

Shtimi i vaksinave do të na japë një shans të madh. Por nëse shtojmë vaksinat dhe harrojmë gjëra të tjera, Covidi nuk do të shkojë në zero “, tha Ryan.

“Duhet t’ua shtojmë vaksinimin masave ekzistuese fizike”, në mënyrë që të kujdesemi për higjienën dhe të mbajmë higjienën. “Dhe nëse ua shtojmë vaksinave distancën fizike, higjienë dhe kujdesin ndaj vaksinave, mendoj se do të bëjmë një rrugë të gjatë për të hequr qafe këtë virus.”

Ngjarja paraprake

Ish-portieri i Milanit: Napoli dhe Milani mund të fitojnë titullin

Ngjarja e ardhëshme

“Do hanim me lugë floriri”, Basha me biznesmenin nga Durrësi: Duhet ekonomi konkurruese

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian