Zyrtarët ukrainas: Të paktën 117 fëmijë të vrarë nga Rusia

Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, të paktën 117 fëmijë janë vrarë dhe më shumë se 155 të tjerë janë plagosur në vend, raporton Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës, shkruan BBC, përcjell Bota sot.

Ai thotë se shumica e viktimave janë raportuar në ose rreth kryeqytetit ukrainas Kiev (58) dhe në qytetin verilindor të Kharkiv (40).

Ai shton se në Kharkiv, një tank rus thuhet se goditi një makinë që i përkiste një familjeje që udhëtonte me dy fëmijë.

Ndërsa në qytetin port jugor të rrethuar të Mariupolit, autobusët e evakuimit që transportonin fëmijë u goditën nga granatimet ruse.

Prokurorët thonë gjithashtu se kanë regjistruar 548 raste ku shkolla dhe objekte të tjera arsimore janë goditur, 72 prej të cilave thonë se janë “shkatërruar plotësisht”.

Ata shtojnë se shifrat që ata raportojnë nuk janë përfundimtare për shkak të vështirësive në aksesin apo inspektimin e vendeve në disa pjesë të vendit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

MASH shpall konkurs për tekstet shkollore për vitin e katërt të arsimit të mesëm profesional

Story i radhës

Veprimi që nuk duhet të bëni në dush, nëse doni një fytyrë pa rrudha dhe akne

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish