Zyrtarët e SHBA dhe NATO-s luftojnë për të sjelllur një paqe mes Ukrainës dhe Rusisë

Zyrtarët e SHBA-së dhe NATO-s besojnë se presidenti rus Vladimir Putin nuk ka hequr dorë nga kërkesat e tij origjinale në bisedimet e paqes me Ukrainën dhe ka një dozë të madhe skepticizmi në kryeqytetet perëndimore rreth asaj se sa i besueshëm është angazhimi i Moskës edhe pse statusi i këtyre negociatave mbetet i vështirë për t’u deshifrojnë, sipas burimeve të shumta të informuara për situatën.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka treguar kohët e fundit se është i gatshëm të marrë në konsideratë disa lëshime ndaj Rusisë për të ndihmuar në përfundimin e dhunës, duke përfshirë një politikë neutraliteti, megjithëse të mbështetur nga garanci të forta sigurie, duke ngritur më shumë pyetje në lidhje me gjendjen aktuale të bisedimeve dhe elemente specifike të çdo marrëveshje paqeje që mund të jetë në shqyrtim, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Jam gati për negociata me [Putinin]. Isha gati për dy vitet e fundit. Dhe unë mendoj se pa negociata, ne nuk mund t’i japim fund kësaj lufte,” i tha Zelensky Fareed Zakaria të CNN në një intervistë ekskluzive të dielën në mëngjes, por paralajmëroi se nëse ndonjë përpjekje për negociata dështon, kjo mund të nënkuptojë se lufta midis dy vendeve do të çonte në “një të tretën Lufte boterore.”

Negociatorët ukrainas dhe rusë janë takuar katër herë që nga fillimi i pushtimit rus.

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov vlerësoi mundësinë që Ukraina të binte dakord për statusin neutral gjatë një ngjarjeje mediatike në Moskë të shtunën, duke thënë se “pas përfundimit të operacionit tonë në Ukrainë dhe shpresoj që të përfundojë me një nënshkrim të një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse për çështjet që unë të përmendur çështjet e sigurisë, statusi neutral i Ukrainës me garancitë e sigurisë së saj pasi Presidenti [Putin], disa muaj më parë, siç më kujtohet, komentoi në një konferencë shtypi për iniciativën tonë për moszgjerimin e NATO-s, ai tha se ne e kuptojmë çdo vend ka nevojë për garanci për sigurinë e saj”, tha Lavrov.

Por detajet mbi negociatat mbeten të pakta me shumë vende të NATO-s dhe SHBA-të, duke mbetur nga jashtë duke parë kur bëhet fjalë për bisedimet e fshehta të paqes, me një zyrtar evropian të mbrojtjes që i quajti negociatat “një rrugë të errët tani“.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Këto shenja të horoskopit nuk përputhen mes vete

Story i radhës

Policia e Kosovës ka konfiskuar dy ton mjaltë nga Maqedonia, shoferi i furgonit në arrati 

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish