Zyrtarët e Qipros identifikojnë variantin COVID-19

Ministria e Shëndetësisë e Qipros thotë se një variant i ri i COVID-19 është zbuluar midis infeksioneve të konfirmuara të koronavirusit, raporton AP.

Ministria tha të hënën se Instituti i Neurologjisë dhe Gjenetikës së vendit identifikoi variantin VOC 202012/01 në një nga 24 mostrat e mbledhura nga individë që kishin kontraktuar COVID-19 në javën e fundit të dhjetorit.

Ministria tha për shkak të numrit të vogël të mostrave, është e paqartë se sa i përhapur është varianti brenda komunitetit dhe se do të kërkohet më shumë kontroll për ta përcaktuar atë.

Të dielën, ministria tha se varianti i ri ishte identifikuar në 12 nga 19 mostra nga personat e infektuar me COVID-19 që kishin mbërritur në Qipro nga Mbretëria e Bashkuar midis 6-20 dhjetorit.

Ngjarja paraprake

City i futet garës për transferimin e Sergio Ramos, gati oferta e lartë për spanjollin

Ngjarja e ardhëshme

Kryeministri Rama i përgjigjet Presidencës: Do presim edhe pak Ilir Metën para se të…

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian