Zyrtare: PD publikon listën me kandidatët për deputetë të përzgjedhur nga Komisioni

Komisioni i Vlerësimit të kandidatëve ka përzgjedhur edhe 27 emra nga lista e veçantë kombëtare të kandidatëve për deputetë, ku përfshihet edhe ish-sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani.

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, tregon edhe listën e veçantë kombëtare që kalojnë sipas Komisionit të Vlerësimit, në listën e kandidatëve që u shtyhet aprovimi ku përfshihet edhe emri i Ervin Salianji.

Deklarata e plotë e Bardhit

Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve pranë PD, përmbylli dje procesin për vlerësimin e kandidatëve për përfaqësimin politik të PD në nivel qendror dhe lokal.

Periudha e punës së Komisionit, e ndarë në 3 faza, zgjati nga data 3 Gusht deri në 22 Tetor 2020. Në emër të Kryesisë së PDSH, shpreh vlerësimin dhe mirënjohjen për pjesëmarrjen dhe angazhimin masiv të demokratëve në këtë proces, për të gjithë kandidatët e përfshirë që provuan edhe njëherë se Partia Demokratike është forca më vitale politike me burime të jashtëzakonshme njerëzore, si dhe për anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve për punën voluminoze dhe me përkushtim të kryer gjatë gjithë këtij procesi.

Sot Komisioni ka dorëzuar Raportin e vlerësimit të kandidatëve Kryetarit dhe Sekretarit të Përgjithshëm të PDSH, për ndjekjen e procedurave të mëtejshme sipas Statutit.

Nga Raporti i Komisionit rezulton se:

A) Në total nga anëtarësia janë konfirmuar 498 kandidatë, të cilët janë certifikuar nga Komisioni se përmbushin kriteret statutore për përfaqësimin politik të PD.

B) Nga 498 kandidatët e konfirmuar nga anëtarësia dhe që plotësojnë kriteret statutore për përfaqësim politik, Komisioni ka vlerësuar që 299 kandidatë nga listat e secilës Degë dhe 27 kandidatë të listës kombëtare (në total 326), ti propozohen organeve vendimmarrëse të Partisë për të qenë në listën finale të përfaqësimit të PD në zgjedhje.

Raporti i Komisionit do ti nënshtrohet diskutimit dhe vendimmarrjes së Kryesisë dhe Këshillit Kombëtar, sipas përcaktimeve të Statutit të PDSH dhe afateve ligjore për përcaktimin e kandidatëve në zgjedhje.

Për shkak të interesit të medias dhe opinionit publik, mbi vlerësimin e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve për kandidatët nga lista e veçantë kombëtare (anëtarët e Kryesisë dhe Grupit Parlamentar 2017), që janë konfirmuar nga antarësia e Partisë, vlerësimi që ka bërë Komisioni është si më poshtë:

Kandidatët nga lista e veçantë kombëtare që vlerësohen nga Komisioni që të jenë pjesë e listës për përfaqësim politik, janë si më poshtë:

AGRON SHEHAJ

ALBANA VOKSHI

ALDO BUMÇI

ALFRED RUSHAJ

ARBEN RISTANI

BARDH SPAHIA

BELIND KËLLIÇI

ÇLIRIM GJATA

DHURATA ÇUPI

ENKELEJD ALIBEAJ

ENNO BOZDO

ERVIN MINAROLLI

FATBARDH KADILLI

FLAMUR NOKA

FLORJON MIMA

GENC POLLO

GENT STRAZIMIRI

GRIDA DUMA

ISUF ÇELA

INA ZHUPA

IVI KASO

JORIDA TABAKU

KRESHNIK ÇOLLAKU

LUÇIANO BOÇI

OERD BYLYKBASHI

ORJOLA PAMPURI

TOMORR ALIZOTI

Kandidatët nga lista e veçantë kombëtare që sipas vlerësimit të Komisionit kalojnë në listën e kandidatëve që u shtyhet aprovimi, janë si më poshtë:

ANDON FRROKAJ

ARBEN KASHAHU

ENDRI HASA

ERVIN SALIANJI

FATBARDHA KADIU

IZMIRA ULQINAKU

LINDITA METALIAJ

LORENC LUKA

LUAN BACI

NADIRE MEÇORAPAJ

ROMEO GURAKUQI

TRITAN SHEHU

XHEMAL GJUNKSHI

Ky vlerësim i Komisionit do t’i kalojë për shqyrtim dhe vendimmarrje Kryesisë së Partisë, së bashku me vlerësimin e kandidatëve për secilën Degë.

Ngjarja paraprake

Franca në shtetrrethim, më shumë se 41 mijë raste të reja në 24 orë

Ngjarja e ardhëshme

Çfarë thyrje e rregullave: Vetura zyrtare tejkalon në vijë të plotë në kohë me mjegull

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian