Zyrtare nga Ministria e Mbrojtjes: 12 ditë 12 mijë rusë të vrarë, 1036 blinda, 48 avionë… të shkatërruara

Ukraina në 12 ditë luftë, ia ka dalur që mesatarisht çdo ditë t’ia vrasë Rusisë nga një mijë ushtarë, 4 aeroplanë t’ia rrëzojë në ditë, nga 10 sisteme raketore, nga 7 helikopterë, më shumë se dy sisteme antiajrore, më shumë se 86 autoblinda, mbi 4.5 sisteme raketore NLRS-56, nga 40 makina ushtarake, mbi 86 makina të blinduara llojesh të ndryshme etj, bëhet e ditur nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës, në një postim të paraprak minutave.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes së Ukrainës Hannah Malaryar informon: 12 ditë – 12 mijë (duke humbur përbërjen individuale të kundërshtarit).

“-Humbjet totale luftarake të armikut nga data 24.02 deri më 08.03 ishin afërsisht:

– tanke / tanke ‒ 303,

– makineri të blinduara luftarake / APV ‒ 1036,

– sisteme artilerie / sisteme artilerike – 120 njësi,

– sistemet raketore zalpovogo vokgyu / MLRS – 56,

– sistemet e luftës anti-ajrore – 27,

– avion / avion – 48,

– helikopterë / helikoptere – 80,

– pajisjet / automjetet e makinave – 474,

– anije / varka / prerëse – 3 copë,

– rezervuar me materiale karburanti dhe nafte / rezervuare karburanti – 60.

Niveli operativo-taktik UAV – 7.”

Po ashtu kjo zyrtare e lartë bën të ditur se të dhënat vazhdojnë të procesohen dhe nuk janë përfundimtare, për shkak të intensitetit të lartë të luftimeve. “Dua të theksoj se të gjitha të dhënat janë në proces sqarimi, sepse llogaritja është e ndërlikuar me intensitet të lartë luftimi. Të dhënat po përditësohen. Llogaritja ndërlikohet nga intensiteti i lartë i armiqësive”, deklaron Malaryar.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Doni apo s’doni ju, kjo është shenja më e zgjuar e Horoskopit

Story i radhës

Komuna e Gjakovës ndanë mirënjohje për gratë që dhanë kontribut në shumë fusha

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish