Zvogëlohet numri i pasagjerëve, aeroporti i Oslos mbyllet pjesërisht

Aeroporti i Oslos “Gardermoen” ka filluar mbylljen e pjesëve të mëdha të terminaleve të tij.

Mbyllja e
pjesshme vjen si pasojë e një uljeje drastike të numrit të pasagjerëve që
përdorin aeroportin për shkak të krizës së koronavirusit, raporton transmetuesi
kombëtar norvegjez NRK, transmeton Gazeta Sinjali.

Drejtoresha e Aeroportit të Oslos, Stine Ramstad Westby, tha se trafiku ajror nuk do të kthehet me nivelet para koronavirusit para vitit 2022 ose 2023.

Në kohëra si kjo, është e vështirë të jesh Drejtoreshë e Aeroportit në Aeroportin e Oslos. Ne jetojmë me klientë, pasagjerë dhe linja ajrore dhe ata tashmë nuk janë në aeroport”, deklaroi Westby.

Numrat e ulët
të trafikut nënkuptojnë që terminali Pir Nord, i cili lehtëson fluturimet
ndërkombëtare dhe ato vendase, dhe pjesa lindore e sallës së nisjeve do të jetë
e mbyllur për publikun në të ardhmen e afërt.

Kjo do të na mundësojë të kursejmë energji elektrike, pastrim dhe mirëmbajtje. Në situatën që jemi tani me të ardhura të ulëta, çdo koronë llogaritet“, tha Westby.

Shifrat e
trafikut nga java e kaluar tregojnë një rënie prej 86 përqind të numrit të
pasagjerëve krahasuar me të njëjtën javë në 2019, shkruan NRK.

Westby tha se
ajo kishte frikë nga humbjet e mëdha të vendeve të punës në aeroport dhe ishte
e dyshimtë nëse një vaksinë koronavirus do të mbërrinte në kohë për të mbrojtur
vendet e punës.

Informacioni që kemi nga Drejtoria e Shëndetësisë (Norvegjeze) është se do të duhet pak kohë para se vaksina të jetë në dispozicion për të gjithë në popullatë”, tha ajo.

/Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Mos i ndani nga tavolina këto ushqime, pastrojnë mushkëritë tuaja

Ngjarja e ardhëshme

Kam Netflixin dhe disa armë për t’i pastruar në karantinë: Djali i Donald Trump rezulton pozitiv me Covid-19

të fundit nga