Zv/Sekretarja amerikane e shtetit: Vladimir Putin synon të shkatërrojë Ukrainë, por ka shenja për negociata reale

Rusia po tregon shenja të një gatishmërie për t’u përfshirë në negociata thelbësore mbi Ukrainën, tha zëvendëssekretarja amerikane e shtetit, Wendy Sherman, raporton Aljazeera përcjell “Bota sot” .

Në një intervistë me “Fox News Sunday”, Sherman tha se Shtetet e Bashkuara po bëjnë “presion të madh” mbi presidentin rus Vladimir Putin për të rënë dakord për një armëpushim dhe për të lejuar krijimin e korridoreve humanitare për të lejuar civilët të arratisen.

 “Ky presion ka filluar të ketë një efekt. Ne po shohim disa shenja për të pasur negociata reale, serioze.

Por më duhet të them se… deri më tani duket se Vladimir Putin synon të shkatërrojë Ukrainën”, shtoi Sherman.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Einxheli dhe motra e Dagz e nisin mbarë si kunata

Story i radhës

Gjykata penale ndërkombëtare dhe sulmi në Ukrainë

Të fundit nga