Zoë Wanamaker: Sigurisht që gratë duhet të jenë në qendër të vëmendjes

18:49 | 18 Prill 2021

Ylli ka folur se si femra duhet të jetë qendra e vëmendjes.

Në moshën 71 vjeç, ylli i skenës dhe ekranit është ende duke folur për gjërat që e trembin atë, shkruan The Independent.

Ndërsa kthehet si në dramën fantastike të Netflix Shadow and Bone, ajo flet me Isobel Lewis për luftën e saj për role më të mira femërore, transmeton lajmi.net.

“Unë e dija kur isha duke filluar që nuk do të bëhesha heroinë”, thotë ajo. “Në kuptimin klasik – këmbë të bukura, të gjata, shumë të holla, me gjoksin e madh dhe gjëra të tjera. Asnjëherë nuk ka qenë në letra për mua … Unë do të doja të kisha luajtur Juliet. Por askush nuk do të më shihte kurrë si Juliet”.

Julieta apo jo, Zoë Wanamaker është një nga yjet më të dashur të skenës dhe ekranit në Mbretërinë e Bashkuar.

71-vjeçarja është nëntë herë e nominuar për Çmimin Olivier për punën e saj në West End të Londrës, dhe gjithashtu ka qenë për Tonys për paraqitjet e saj në Broadway, në shfaqje të tilla si Piaf, Loot, Electra dhe Awake and Sing.

Përtej efekteve speciale mbresëlënëse, komplotit mbërthyes dhe kostumeve mahnitëse, Shadow and Bone shquhet për mënyrën se si ka në qendër femrën.

Shfaqjet e fantazisë shpesh janë përballur me kritika për zvogëlimin e grave në personazhe dytësorë ose i kanë përdorur si gjësende seksi, por për Zoë kishte kuptim të plotë që shfaqja do të shkruhej nga dhe do të tregohej nga një këndvështrim femëror.

“Gratë, natyrisht, duhet të jenë në qendër të vëmendjes sepse ne lindim, dhe ne mbështesim”, mendon ajo.

“Ju duhet të siguroheni që e dini, si grua, vajzë që nuk jeni nën burrat. Ju jeni të barabartë, nëse jo më të mirë, ”shton ajo me një buzëqeshje të kënaqur./Lajmi.net/

Ngjarja paraprake

Ja kush e sulmoi gjyqtarin në Ferizaj! Futbollisti përfundon në spital

Ngjarja e ardhëshme

Haradinaj ndan medalje për familjen e Avdyl Gjocaj, për kontribut në çështjen kombëtare

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian