​Zjarri shkaktoi zhvendosjen e 2000 personave dhe dëmtoi shtëpitë në jug të Francës

Një zjarr mbrëmjen e së hënës përfshiu rreth 500 hektarë tokë në Francën jugore, duke zhvendosur mbi 2,000 njerëz dhe duke dëmtuar shtëpi, njoftuan autoritetet franceze të martën.

Zjarret u përhapën nëpër pikat turistike të departamentit Pyrenees-Orientales në Mesdhe, thuhet në një postim të komunës në Tëitter, shkruan AA.

Qytetet Sorede, Saint-Andre dhe Argeles-sur-Mer u prekën, shtoi komuna, duke shpjeguar se zjarri goditi kryesisht zonat turistike.

Autoritetet evakuuan 2,000 njerëz nga dy zona banimi dhe katër zona kampingu në qytetin e Saint-Andre, ku shtëpitë dhe ndërtesat e tjera u dëmtuan rëndë.

Zjarri nuk mori jetë njerëzish, vuri në dukje komuna, duke shtuar se ai u shua rreth orës 3:00 të mëngjesit (0100 GMT) me përpjekjet e mbi 650 zjarrfikësve.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

LSDM: Rritëm pensionin mesatar me 40% në vetëm gjashtë vite

Story i radhës

Kasami: Koha marrjes së shqiptarëve nëpër stacione policore ka vdekur, bashkë me të do të vdes edhe ky regjim komunist e titist

Të fundit nga