Zjarret që i japin fund dimrit, ritet e vjetra pagane të pranverës në Korçë dhe Kukës

Në Korçë zjarret e Ditës së Verës që simbolizojnë përcjelljen e dimrit u ndezën për të dytën herë.

Banorë të shumtë të qytetit dolën në sheshpushimet para pallateve apo në hapësira të tjera para shtëpive për të kryer ritualin e përhershëm të ndezjes dhe kapërcimit të zjarrit që i paraprin festimeve të Ditës së Verës në çdo familje ku amvisat përgatisin edhe gatimet tradicionale.

Në Korçë Dita e Verës festohet një herë në një Mars dhe një herë në 14 mars.

Në qytetin e Kukësit dhe në fshatrat përreth tradicionalisht ndizen zjarre me dru të vjetër apo shkurre si paralajmërim për Ditën e Verës. Por ky ritual prej vitesh e ka humbur traditën, pasi për ndezjen e zjarreve nga fëmijët po përdoren goma makine. Dhjetëra goma u grumbulluan mbrëmjen e së dielës  duke i hapur punë edhe  shërbimit zjarrfikës që iu desh të fikte 10 vatra.

Djegia e gomave të makinave solli një ndotje  masive të ambientit dhe rrezik serioz për objektin e një shkolle 9 vjeçare dhe një çerdhe të qytetit, pasi u ndezën në oborret e tyre.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Takohen kunatat, motra e Dj Dagz thotë publikisht mendimin për Einxhel (FOTO LAJM)

Story i radhës

Lufta në Ukrainë dhe “fenomenologjia e shpirtit”….!

Të fundit nga