Zjarr në Parkun Kombëtar të Tenerifes, evakuuohen banorët e qyteteve pranë

Parku Kombëtar i Tenerifes në pjesën verilindore të ishujve Kanarie në Spanjë është përfshirë nga flakët dhe shuarja është vështirësuar nga erërat e forta.

Banorët e qyteteve pranë u evakuuan si masë paraprake dhe u ndalua qasja në pyllin që rrethonte vullkanin Teide, sipas mediave të huaja.

“Zjarri është i fortë dhe në një zonë të komplikuar”, tha udhëheqësi rajonal i Ishujve Kanarie, Fernando Clavio.

Autoritetet kompetente kanë ngritur nivelin e rrezikut dhe kanë kërkuar fonde nga qeveria qendrore.

Zjarri ka shpërthyer mbrëmjen e së martës dhe në shuarjen e tij kanë marrë pjesë 11 helikopterë dhe 150 zjarrfikës, ndërsa është mobilizuar edhe njësia e emergjencës. Sipas vlerësimeve të para, nga zjarri është përfshirë një sipërfaqe prej 150 hektarësh.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Petrovska: Nuk ka pasur asnjë hezitim nëse do t’i ofrohet ndihmë Sllovenisë

Story i radhës

Galatasarayt i humb durimi, reagon për reprezentuesin e Kosovës

Të fundit nga