Zëvendëskryeministrja e Ukrainës: Vendet e mëdha nuk po janë mjaft të ashpra me sanksione

Olha Stefanishyna, zëvendëskryeministrja e Ukrainës, thotë se vende të tilla si Franca dhe Gjermania nuk kanë shkuar aq larg sa i përket aplikimit të sanksioneve ndaj Rusisë.

Duke folur nga Strasburgu, ku ajo po negocion me liderët e BE-së për kërkesën e Ukrainës për t’u bashkuar me bllokun, ajo tha për Sky News: “Ata nuk po bëjnë aq sa mund të bënin”.

“E njëjta gjë vlen edhe për blerjen e naftës dhe gazit rus – Gjermania mori vendimin dje që të ndalojë blerjet e naftës dhe qymyrit, por gazi mbetet ende i madh.

Çdo qindarkë që shkon në ekonominë ruse shkon për të financuar ushtrinë ruse, e cila në thelb po kryen gjenocid ndaj popullit ukrainas duke masakruar civilë çdo ditë”, shtoi ajo.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

E dini sa paguhen Donaldi dhe Romeo për të performuar në club-et e kryeqytetit?

Story i radhës

Terrorizmi kimik dhe bërthamor si mundësi e përllogaritjeve të luftës së Putinit

Të fundit nga