Zemaj: Rritja e rasteve me COVID-19, si pasojë e mosrespektimit të masave

Ministri i Shëndetësisë në Qeverinë e Kosovës, Armend Zemaj gjatë një konference për media, ka bërë të ditur se Kosova ka shënuar rritje të lehtë të rasteve me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi.

Kjo rritje e lehtë e rasteve, tha Zemaj, bën që të veprohet urgjentisht për të parandaluar përkeqësimin e situatës.

Brenda dy ditëve në Kosovë janë shënuar 159 raste me COVID-19 nga 1,330 mostra të testuara.

Ministri Zemaj shtoi se sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHPK), rritja e numrit të rasteve vjen nga institucionet publike dhe nga mosrespektimi i masave mbrojtëse të rekomanduara nga institucionet shëndetësore.

“Mungesa e disiplinës në institucione të ndryshme dhe në komunitet, si dhe nga fluksi i ardhur i qytetarëve nga vendet me rrezik të lartë, kanë bërë që të ketë një rritje të rasteve me COVID-19. E gjithë kjo nga ne kërkon angazhim maksimal”, tha Zemaj.

Ai ka bërë të ditur se nëse nuk do të respektohen udhëzimet e dhëna nga institucionet shëndetësore për parandalimin e përhapjes së COVID-19, në ditët në vijim masat shtrënguese do të jenë të domosdoshme.

Ministri Zemaj po ashtu kërkoi që të gjitha institucionet t’i ndalin urgjentisht seminaret, punëtoritë dhe format e tjera të organizimit ku ka grumbullim njerëzish “sikurse edhe veprimtaritë e ndryshme krejtësisht të panevojshme si promovimet e ndryshme, tubimet publike dhe aktivitete të tjera që mund të shmangen dhe nuk janë domosdo që të mbahen me prani e grumbullim të njerëzve”.

Sipas IKSHPK-së, numri i përgjithshëm i viktimave me koronavirus ka arritur në 645.

Që prej 13 marsit e deri më 10 tetor, në Kosovë janë regjistruar 16,130 raste me koronavirus.

Prej tyre, 14,282 pacientë janë shëruar, ndërkaq raste aktive vazhdojnë të jenë edhe 1,203.

Ngjarja paraprake

Parlamenti gjerman miraton mekanizmin për zgjedhjen e kandidatëve në internet

Ngjarja e ardhëshme

Konkursi për Avokatin e Popullit, në harresë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian