Zelensky: Ushtria ruse sot ka rreth 32 mijë shpirtra të vdekur

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka mbajtur fjalimin e tij të natës. Si zakonisht, ai falënderoi aleatë të ndryshëm dhe dha një përditësim për disa pjesë të vendit.

Ai iu përgjigj raporteve se pasaportat ruse po u jepeshin banorëve të Khersonit, një pjesë e Ukrainës që ka qenë e pushtuar nga Rusia që në ditët e para të luftës.

Zelensky tha: “Lajmet për shpërndarjen e pasaportave ruse në Kherson dhe shpërndarjen e pasaportave në Melitopol u përhapën në mënyrë aktive në territoret e pushtuara dhe në Rusi. Dhe pashë se kush në këtë lajm u shfaq si banorë Kherson dhe Melitopol që gjoja duan pasaporta ruse, pak bashkëpunëtorë dhe njerëz nga rrethi i tyre. Epo, nuk dukej si një radhë për të marrë një pasaportë, por një përpjekje për të marrë një biletë për të ikur. Shumë demonstrative.”

Ai tha: “Trupat ukrainase po çlirojnë gradualisht territorin e rajonit Kherson. Sot fshati Tavriis’ke është shtuar në listën e vendbanimeve të kthyera të shtetit tonë. Ka sukses të sigurt edhe në rajonin e Zaporizhzhia.”

Por, presidendti ukrainas potencoi se “betejat e ashpra në rrugë” vazhdojnë në qytetin e Severodonetsk.

“Unë jam krenar për të gjithë mbrojtësit tanë që arritën të ndalojnë avancimin e këtyre njerëzve armiqësor, këtyre pushtuesve për shumë javë tashmë dhe ta mbajnë të fortë mbrojtjen tonë. A ju kujtohet se si Rusia shpresonte të pushtonte të gjithë Donbasin në fillim të majit? Tashmë është dita e 108-të e luftës, tashmë është qershori. Donbasi po vazhdon. Humbjet e pësuara nga pushtuesit, përfshirë në këtë zonë, janë jashtëzakonisht të rëndësishme. Në total, ushtria ruse sot ka rreth 32 mijë shpirtra të vdekur. Për çfarë? Çfarë ju dha, Rusi?”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Gratë duhet të ushtrojnë në mëngjes dhe burrat gjatë natës

Story i radhës

Të jetojmë të lirë në pavarësi, pa krijesa artificiale dhe pa Serbi!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish