Zelensky kërkon mbështetje nga Afrika, pretendon të hapë 10 ambasada të reja në të gjithë kontinentin

Udhëheqësi ukrainas Volodymyr Zelensky mund të kërkojë të forcojë mbështetjen nga Afrika, ndërkohë që vendi i tij vazhdon të luftojë kundër pushtimit rus.

Duke folur me një grup diplomatësh në Kiev sot, Zelensky tha se do të hapte 10 ambasada të reja në të gjithë kontinentin, për të forcuar lidhjet tregtare dhe për të kërkuar mbështetje, duke e çuar totalin në 30.

Reuters sugjeron se ai mund të përpiqet të përdorë burimet e grurit të Ukrainës për të luftuar varfërinë dhe urinë në kontinent, në ato zona që kanë më shumë nevojë, për të fituar mbështetjen e tyre.

“Ne po rishikojmë marrëdhëniet me dhjetëra vende afrikane”, tha Zelenskyy më parë.

“Vitin e ardhshëm ne duhet ta forcojmë këtë, “shtoi ai, duke e quajtur Afrikën një vend “ku interesat tona përfaqësohen deri më tani më pak se sa kemi nevojë”.

Në fillim të kësaj jave, Maroku u bë shteti i parë afrikan që ofron ndihmë ushtarake për Ukrainën, sipas raporteve franceze, çeke dhe ukrainase.

Shumë vende afrikane kanë mbetur neutrale gjatë pushtimit dhe Rusia ka investuar shumë për ta mbajtur kontinentin në këtë mënyrë.

Në votimin e parë kyç të Kombeve të Bashkuara (OKB) pas pushtimit, 28 vende afrikane (nga 54) ose abstenuan ose nuk votuan për të dënuar agresionin e Rusisë, përfshirë Marokun.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Një listë kriminelësh serbë që duhet arrestuar ose ndaluar hyrja në Kosovë!

Story i radhës

Katër mënyra natyrale për të ndihmuar në lehtësimin e çrregullimit të humorit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish