Zelensky hedh poshtë pretendimet që ushtarët e tij kanë nevojë për trajnime që të përdorin armë të avancuara

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kundërshtoi shqetësimet e zyrtarëve të SHBA-së dhe NATO-s se ushtria e tij do të kishte nevojë për trajnim të konsiderueshëm përpara se të merrte armë të avancuara nga vendet e tjera, duke i thënë CNN-it se forcat e tij kanë nevojë për armë shpejt  dhe mund të mësojnë t’i përdorin ato po aq shpejt.

Kam dëgjuar këto tregime të gjata se do të na duheshin muaj për të trajnuar trupat tona për të përdorur tanke të reja. OK, na jep një tank të epokës sovjetike”, tha Zelensky në një intervistë ekskluzive me Jake Tapper të CNN të premten, përcjell “Bota sot”.

Ne jemi të përgatitur të përdorim çdo lloj pajisjeje, por duhet të dorëzohet shumë shpejt. Dhe ne kemi aftësinë për të mësuar se si të përdorim pajisje të reja. Por duhet të vijë shpejt.

Zelensky tha në intervistën nga zyra e presidentit në Kiev se armët e ofruara nga SHBA dhe vende të tjera, duke përfshirë paketën e re të ndihmës për sigurinë prej 800 milionë dollarësh të administratës Biden, kanë ndihmuar vendin e tij t’i rezistojë pushtimit rus.

Por ai tha se do të nevojiteshin më shumë dhe trajnerët e vendit të tij do të ishin në gjendje të përshpejtonin forcat e tij shpejt.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Marigona Krasniqi ndanë imazhe në fustan nuserie, duket si princeshë në përralla

Story i radhës

Sot diell dhe vranët, nga dita e enjte rritje e temperaturave

Të fundit nga