Zelensky do të mbajë fjalim sot në Kuvendin e shtetit neutral

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, do të mbajë një video fjalim para anëtarëve të Parlamentit izraelit të dielën.

Izraeli është shfaqur i pavullnetshëm për t’u parë në anën e ngushtë të Ukrainës, derisa përpiqet të mbajë marrëdhëniet e punës me Rusinë dhe të veprojë si ndërmjetës në konflikt, raporton BBC.

Zelensky ka folur tashmë me ligjvënës të tjerë anembanë botës – duke përfshirë  Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA – duke kërkuar mbështetje.

Me parlamentin e Izraelit aktualisht në pushim dhe ndërtesën në rinovim, plani është që ai t’u drejtohet anëtarëve në një telefonatë Zoom të siguruar posaçërisht. Fjalimi do të shfaqet njëkohësisht në një ekran të madh në një shesh në Tel Aviv, përcjell Bota sot.

Raportet sugjerojnë se Zelensky do të thirret në hebrenjtë e tij dhe do të krahasojë përpjekjet e vendit të tij për të luftuar kundër pushtimit të Rusisë me Luftën e Dytë Botërore dhe Gjermaninë naziste.

Izraeli është përpjekur të mbetet relativisht neutral në këtë konflikt. Derisa Ministri i Jashtëm Yair Lapid ka dënuar pushtimin rus, kryeministri Naftali Bennett – i cili po përpiqet të veprojë si ndërmjetës – është përmbajtur qartë nga kjo./Botasot

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Reperi shqiptar bën rrëfimin prekës: Unë linda në Afrikë, kam qenë i pastrehë

Story i radhës

Kush e mohoj dhe kush e konstatoj helmimin e nxënësve shqiptarë?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish