Zelensky, deputetëve britanikë: Lufta jonë është sikur lufta kundër nazistëve

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky është duke mbajtur një fjalim para deputetëve të Parlamentit britanik, përmes video-lidhjes.

Ai u ka thënë deputetëve se është duke iu adresuar “si shtetas, si president i një shteti të madh me një ëndërr”.

Zelensky ka krahasuar luftën e Ukrainës kundër Rusisë me përpjekjet e luftës britanike kundër Gjermanisë Naziste në Luftën e Dytë Botërore.

“Ju nuk keni dashur të humbisni shtetin tuaj kur nazistët kanë dashur të marrin shtetin tuaj”, ka thënë ai.

“Dhe juve ju është dashur të luftoni për Britaninë”.

Ai ka thënë se njerëzit e tij kanë treguar përpjekje “heroike” kundër forcave ruse.

“Bombardimet nuk na kanë thyer neve”, ka thënë ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Si ta pengoni të dashurin për të mos ju tradhtuar

Story i radhës

Lavdërimi foshnjor i LVV, për refuzimin e Speciales!

Të fundit nga