Zbulohen fjalët e fundit të Elizabethës për Princin Philip

Të gjitha dedikimet që i bëri ditën e fundit.

Patjetër që pas gati 70 viteve bashkë mbretëresha Elisabeth do të kishte disa detaje në varrin e bashkëshortit të saj. Këto detaje janë zbulua dhe janë:

Një letër në të cilën shkruhet- “Te dua, Lilibet”.

Image

Ky i fundit është emri me të cilin familjarët e thërrisnin Elisabetën kur ka qënë e vogël dhe sipas burimeve princi Philip ishte personi i fundit që vazhdonte i thërriste kështu deri në ditën që u largua nga jeta.

Gjithashtu lulet e vendosura mbi arkivolin e princit ishin zgjedhur nga vetë ajo.

Mbretëresha gjithashtu nuk harroi ta nderonte me detaje nga veshja e saj, varësja dhe vathët me perla që ka vendosur dhe në ditën që ajo dhe Philip kanë shkuar për muaj mjalti, ditën e fejesës por edhe të martesës.

Këto kanë qënë mënyrat e saj për të shprehur respektin dhe dashurinë që i lidhi ata për gjithë këto vite. 

Image

 

Ngjarja paraprake

22 persona e shkelën orën policore, 537 gjoba për mos mbajtjen e maskës

Ngjarja e ardhëshme

Zjarr në Afrikën e Jugut, evakuohen 4.000 studentë të Universitetit Cape Town

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian