Zbulohen 600 spiunë të dyshuar rusë

Tensionet mes Ukrainës dhe Rusisë po hyjnë në raundin tjetër. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës publikoi të hënën një listë me më shumë se 600 spiunë të dyshuar rusë që besohet se operojnë në Evropë, shkruan Blick.ch transmeton “Bota sot”. Qëllimi i aksionit: Të dobësojë aktivitetet e shërbimit sekret rus, siç raportohet nga Fox News.

“Punonjësit rusë të FSB-së të përfshirë në veprimtari kriminale të vendit agresor në Evropë”, thuhet në titullin e artikullit. Sipas dokumentit, ata supozohet të jenë punonjës të shërbimit sekret, të cilët janë të regjistruar në adresën “Rruga Bolshaya Lubyanka në Moskë” – selia e FSB.

Numrat e telefonit dhe emrat e Skype-s

Lista, e publikuar në rusisht, përmban emra, numra telefoni, numra pasaportash, adresa regjistrimi, targa dhe herë pas here informacione financiare për 620 spiunë të dyshuar rusë. Në disa raste, lista përfshin gjithashtu një adresë shtëpie. Kurioz: Një prej tyre thuhet se është në Skype me pseudonimin “jamesbond007”. Lista ende nuk është verifikuar nga një organ i pavarur.

Mirëpo, dihet se shërbimi sekret rus është i pranishëm edhe në Zvicër. Kur u pyet nga Blick, Shërbimi Federal i Inteligjencës (NDB) tha se shumica e shërbimeve të inteligjencës ruse do të funksiononin “nën kamuflazh diplomatik”.

Sipas FIS, rreth “një e treta” e diplomatëve rusë të akredituar në Zvicër ose janë identifikuar si anëtarë të shërbimit inteligjent rus ose dyshohet se punojnë për shërbimin sekret nën mbulim diplomatik.

Shërbimi i lajmeve nuk thotë saktësisht se sa persona janë të përfshirë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Jada dhe Will, çifti i çmendur që mbetet i pandashëm

Story i radhës

310 raste të reja, 4 të vdekur nga KOVID-19

Të fundit nga